További hitelkönnyítéssel kívánja serkenteni a kormány, hogy patikusok a jövő év eleji határidőre többségi tulajdont szerezzenek a gyógyszertáraikban. Az eddigi 3 százalékos kamat július elsejétől másfél százalékra csökkent, a fölvehető összeg pedig a korábbi 60 millió forintról 150 millióra emelkedett. A hitelt tíz év alatt kell visszafizetniük, de a törlesztést csak egy éves türelmi idő után kell megkezdeni.
Az Orbán-kormány a patikaliberalizációt fölszámoló törvénye rendelkezett arról, hogy két ütemben, de legkésőbb 2017. január elsejéig minden gyógyszertárban az ott dolgozó gyógyszerésznek kell birtokolnia a vállalkozás 51 százalékát, méghozzá úgy, hogy az első 25 százalékos tulajdonrészt 2014 januárjáig meg kellett szerezniük az érintetteknek. A patikavásárlásban két támogatási konstrukcióval – kedvezményes hitellel és úgynevezett állami tőkebefektetéssel – is segítik a gyógyszerészeket. A szabályozásnak része az is, hogy mindazoknak, akiknek négynél több gyógyszertárban van tulajdonrészük, azt el kell adniuk. Hasonló tulajdonrész-eladásra kényszeríti ez a jogszabály a patikaláncok tulajdonosait is. Ahol határidőre nem történik meg a tulajdonrész átrendezése, azt az Országos Tisztiorvosi Hivatal bezárja.
A sajtónak Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár is hangsúlyozta, hogy januártól nem kap működési engedélyt az a patika, ahol nem a gyógyszerész a többségi tulajdonos. A működő 2300 gyógyszertárból még 700 olyan van, ahol nincs többségi tulajdonrésze a patikusnak.
Mint azt Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke elmondta a mostani újabb kedvezményes konstrukcióra akkor lehet áttérni, ha a patikusok nem maradtak el törlesztő részlettel.
Az Orbán-kormány a hitelképtelen gyógyszerészeket sem hagyta magukra, mert a jogszabály szerint az ilyen patikavállalkozások helyett a kis patikust képviselve és védve – az úgymond Patikai Tőkeprogram keretében, az állami tulajdonú, (KvfP Zrt) vásárolhatja meg a tulajdonrészre jogosult patikust illető százalékot az érintettek helyett. A részvénytársaság a patikus megbízásából szerez üzletrészt, amelyet az érintett a futamidőn belül opciós jogával élve öt éven belül megvásárolhat. Míg a tranzakcióra megbízást adó patikus nem fizeti ki az üzletrészét, addig az állami pénzügyi vállalkozás lesz a gyógyszerész helyett a patikatulajdonos.
A Népszabadságnak Hankó Zoltán elmondta, hogy itt is változás várható, mert a Kisvállalkozás Fejlesztési Pénzügyi Zrt.-től ezeket az üzletrészeket az MFB Invest Zrt. fogja átvenni.
Forrás: nol.hu