Hol milyen az egészségügyi ellátás Európában?

Egy az európai országokat összehasonlító felmérés szerint a legjobban Hollandiában működik az egészségügyi ellátórendszer. Magyarország a vizsgált 37 ország közül a 26.

Az egészségügyi ellátás szempontjából Hollandiában a legjobb élni - derült ki a 2014 Euro Health Consumer Index (ECHI) felmérésből. A jelentésben 37 európai állam egészségügyi rendszerét hasonlították össze különböző szempontokat figyelembe véve. Vizsgálták például a betegjogokat, a betegtájékoztatást , a szolgáltatások elérhetőségét, a várólisták hosszát, az elérhető ellátások sokféleségét, a prevenciós programokat, a gyógyszerek hozzáférhetőségét, illetve az eredményességet.

Felesleges pénzszórás vagy nagyon is ésszerű döntés a magánorvos? A magánorvoshoz általában az idő hiánya és a kulturált környezet miatt megyünk. De miért szeretjük az állami ellátást, illetve mikor megyünk inkább oda, mintsem magánrendelőbe? A részletekért kattintson! A maximális elérhető pontszám 1000 volt, ebből Hollandia 898-at, a második helyezett Svájc 855-öt, Norvégia 851-et. A dobogósokat Finnország és Dánia követte. Magyarország a lista 26. helyén áll 601 ponttal. A briteket megdöbbentette, hogy egészségügyi rendszerük teljesítménye csupán a 14. helyre volt elég 718 ponttal - írja a The Telegraph . A lista sereghajtói: Bosznia-Hercegovina, Románia, Montenegró és Szerbia.

Az ECHI-felmérés szerint a holland egészségügy 2005 óta minden évben a dobogósok között van. A legutóbbi jelentés szerint gyenge pontnak számított Hollandiában az ellátás elérhetősége; ennek hatására most 160 elsődleges ellátóhelyet nyitottak, ahol a hét minden napján napi 24 órában lehet sebészeti ellátáshoz jutni. Ezen túl Hollandiában megvonták a politikusnak és a bürokratáknak azt a jogát, hogy az egészségügy operatív döntéseibe beleszólhassanak. Ez szinte egyedülálló egész Európában; és ez állhat a holland egészségügy sikerének a hátterében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jelentés készítői üdvözölték, hogy Svájc igen szép összeget invesztált az egészségügybe, és ezzel együtt javított az ellátások elérhetőségén. A norvég egészségügyi ellátásban igen magas az egy főre jutó összeg, amely hasznosul is a jelentés szerint. Finnország pedig jelentős előrelépést tett a várakozási idők csökkentésében.

A jelentés azt is megmutatja, hogy az egyes országokban működő egészségügyi rendszerek (állami társadalombiztosítás, több biztosító, privát szolgáltatók), és azok finanszírozása mennyire eredményes és mennyire fenntartható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.