Komoly bajt jelez, ha a hőség ellenére nem izzadsz

Már ezen a nyáron is több hőhullám elérte Magyarországot, és valószínűleg a lesznek még extrém meleg napok a következő másfél hónapban is. Ilyenkor sajnos igen magas a hőkimerülés és a hőguta kialakulásának kockázata. De vajon mi a különbség a kettő között, melyikre milyen tünetek utalhatnak, és mit kell tenni gyanú esetén? Ezen kérdések megválaszolásában segít az Országos Mentőszolgálat Alapítvány egyik Facebook-posztja.

„Kánikulában gyakori a hőkimerülés vagy akár a hőguta. Jó, ha tisztában vagyunk a tüneteik közti különbséggel, hiszen az utóbbi eset már orvosi ellátást igényel” – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán az Országos Mentőszolgálat Alapítvány.

Így különböztetheted meg a két problémát

A hőkimerülés és a hőguta tünetei között ugyan van néhány hasonlóság – például mindkettő együtt járhat hányingerrel, hányással, illetve ájulással és gyors szívveréssel –, de a köznyelvben csak tévesen mossuk össze a kettőt. Ugyanis míg a hőkimerülés egy enyhébb probléma, amelyet magunk is kezelhetünk, addig a hőguta már egy sokkal súlyosabb, akár életveszélyessé is fokozódó állapot, amely esetén ki kell hívni a mentőket.

A legfontosabb különbségeket az alábbi infografikán láthatod:

a hőkimerülés és a hőguta közötti különbségek

Látható tehát, hogy egyes tünetekben jelentős eltérés van. A hőkimerülés ugyanis például túlzott izzadással, hűvös, sápadt, nyirkos bőrrel és gyenge pulzussal jár. Ezzel szemben hőguta esetén még a nagy hőség ellenére sincs izzadás, a bőr vörös, forró és száraz bőr, a pulzus pedig erős.

Hogyan előzzük meg gyermekünk kiszáradását? Mit és mennyit igyon a gyerek? Milyen tünetek utalhatnak hőgutára? Hogyan tehetjük könnyebbé a kicsiknek a megterhelő, forró időszakot? Mutatjuk.

Mit tehetsz, ha baj van?

Ahogy az Országos Mentőszolgálat Alapítvány is kiemeli, hőkimerülés esetén fontos, hogy mielőbb hűvösebb, lehetőleg légkondicionált helyiségbe menj (vagy vidd az érintett). Elengedhetetlen továbbá a folyadékpótlás, de egy hideg zuhany vagy egy vizes borogatás is jó szolgálatot tehet ilyenkor. Ha azonban hőguta gyanúja áll fenn, hívd ki a mentőket, és azonnal kezdd el lehűteni a túlhevült személyt.

A poszt szerint egyébként a leginkább az idősek és a gyermekek veszélyeztetettek, ők ugyanis könnyebben kiszáradhatnak a nagy melegben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vigyázzatok magatokra és figyelmeztessetek másokat is a kánikula veszélyeire!” – figyelmeztettek a Facebook-bejegyzésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.