„Kánikulában gyakori a hőkimerülés vagy akár a hőguta. Jó, ha tisztában vagyunk a tüneteik közti különbséggel, hiszen az utóbbi eset már orvosi ellátást igényel” – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán az Országos Mentőszolgálat Alapítvány.
Így különböztetheted meg a két problémát
A hőkimerülés és a hőguta tünetei között ugyan van néhány hasonlóság – például mindkettő együtt járhat hányingerrel, hányással, illetve ájulással és gyors szívveréssel –, de a köznyelvben csak tévesen mossuk össze a kettőt. Ugyanis míg a hőkimerülés egy enyhébb probléma, amelyet magunk is kezelhetünk, addig a hőguta már egy sokkal súlyosabb, akár életveszélyessé is fokozódó állapot, amely esetén ki kell hívni a mentőket.
A legfontosabb különbségeket az alábbi infografikán láthatod:
Látható tehát, hogy egyes tünetekben jelentős eltérés van. A hőkimerülés ugyanis például túlzott izzadással, hűvös, sápadt, nyirkos bőrrel és gyenge pulzussal jár. Ezzel szemben hőguta esetén még a nagy hőség ellenére sincs izzadás, a bőr vörös, forró és száraz bőr, a pulzus pedig erős.
Mit tehetsz, ha baj van?
Ahogy az Országos Mentőszolgálat Alapítvány is kiemeli, hőkimerülés esetén fontos, hogy mielőbb hűvösebb, lehetőleg légkondicionált helyiségbe menj (vagy vidd az érintett). Elengedhetetlen továbbá a folyadékpótlás, de egy hideg zuhany vagy egy vizes borogatás is jó szolgálatot tehet ilyenkor. Ha azonban hőguta gyanúja áll fenn, hívd ki a mentőket, és azonnal kezdd el lehűteni a túlhevült személyt.
A poszt szerint egyébként a leginkább az idősek és a gyermekek veszélyeztetettek, ők ugyanis könnyebben kiszáradhatnak a nagy melegben.
Vigyázzatok magatokra és figyelmeztessetek másokat is a kánikula veszélyeire!” – figyelmeztettek a Facebook-bejegyzésben.