Az Ideggyógyászati Szemle Proceedings kiadásában megjelent új szakmai ajánlás a szklerózis multiplex jellegzetességeit, a kezelésére vonatkozó javaslatokat, valamint a terápia alkalmazásának szakmai és szervezeti feltételeit foglalja össze. A cél mindezzel az, hogy a Magyarországon kezelt SM-betegek ellátása egységesen, a nemzetközi standardoknak és kritériumnak megfelelően történjen.
„A jelenlegi irányelv a legújabb klinikai kutatások eredményei, bizonyítékai alapján tesz javaslatot a diagnózis felállításához szükséges vizsgálatokról, illetve a betegek kezeléséről” – olvasható a Debreceni Egyetem közelményében. Az új ajánlás vezető szerzője Csépány Tünde, a Debreceni Egyetem docense, a Neurológiai Klinika szakorvosa.
Tíz év alatt jelentős változások történtek
„A legutóbbi ajánlást tíz éve készítettük el. Azóta a terápia és a diagnosztika is jelentősen fejlődött. Ma már a legkorszerűbb vizsgálati módszerek alkalmazása lehetővé teszi, hogy minél korábban felállítsuk a biztos diagnózist, ennek köszönhetően pedig hamar elkezdhetjük a kezelést, amely így sokkal hatékonyabban alkalmazható hosszú távon. A szakmai anyagunkban ajánlásokat fogalmazunk meg a többi között a fizikális, a kötelező és a kiegészítő diagnosztikai vizsgálatokkal kapcsolatban” – ismertette Csépány Tünde.
A szakmai anyag emellett az SM terápiájában jelenleg alkalmazható gyógyszerekkel kapcsolatos információkat és tapasztalatokat is összefoglalja. Javaslatokat fogalmaz meg továbbá a készítmények közötti választásra vonatkozóan.
Már húsz készítmény áll rendelkezésünkre, nemcsak injekciós, intravénás, hanem ritkább adagolású – akár féléves, havi rendszerességgel vagy évente csak néhány napig szedett – tabletta formában is. Sőt az utóbbi két évben az addig kezelhetetlen betegcsoport számára is fejlesztettek ki hatékony gyógyszert. Ajánlásunkkal a készítmények közötti eligazodást szeretnénk segíteni. Célunk, hogy a szakemberek döntését oly módon befolyásoljuk, hogy betegeik számára a legeredményesebb ellátást választhassák ki. Az irányelvek csak ajánlások, amelyeket az orvos mindig az adott beteg állapotának, szükségleteinek és preferenciáinak megfelelően alkalmazhat” – tette hozzá a szakember.
Életmódra vonatkozó ajánlásokat is megfogalmaztak
A javaslatban azt is hangsúlyozták, hogy a kezelés komplexitása miatt a betegeket speciális centrumokban ajánlott ellátni. Ezenkívül az életmódra vonatkozó ajánlásokat is megfogalmaztak, például a fizioterápiával, a testmozgással, a diétával kapcsolatban, a stresszkezeléssel és a dohányzásról való leszokással kapcsolatban. Felhívták a figyelmet továbbá a pszichés támogatás fontosságára is. Mint írták, ez a tapasztalatok szerint jelentősen javíthatja az SM-es beteg életminőségét.
A szakemberek a betegek rehabilitációjáról is szót ejtettek. Véleményük szerint ezt egyénre szabottan kell megtervezni. A cél, hogy a fizikai, pszichés és mentális károsodásokkal élő betegnél csökkenteni tudják a fogyatékosság mértékét és optimalizálják a megmaradt funkciókat, végeredményben pedig a betegség a lehető legkisebb mértékben korlátozza az érintetteket a munkavégzésben, a magánéletében és társadalmi kapcsolatokban.
A szklerózis multiplex (SM) egy krónikus gyulladásos és degeneratív megbetegedés, amely a központi idegrendszert érinti. Ez a leggyakoribb fiatal felnőttkorban kezdődő ideggyógyászati megbetegedés, amely az esetek csaknem kétharmadában maradandó rokkantsághoz, valamint a munkaképesség idő előtti elvesztéséhez vezet.
Magyarországon nagyjából tízezerre becsülik az SM-ben szenvedő betegek számát, és évente körülbelül ötszáz új esetet diagnosztizálnak országosan. A betegség leggyakrabban 20 és 40 éves kor között jelentkezik. A nők körében több mint kétszer-háromszor gyakrabban fordul, mint férfiaknál.