Dr. Lőrincz Balázs Bendegúz fej-nyak sebész professzorral az MNO készített interjút. A Németországban élő osztályvezető főorvos a magyar orvosok hazacsábításáról is elmondta a véleményét, illetve az ápolók elkeserítő helyzetére is felhívta a figyelmet.
Az orvos családjával hét éve él Hamburgban. Előtte dolgozott már Magyarországon, Norvégiában, Ausztráliában is, jelenleg pedig Frankfurtba tartanak. A hazaköltözés is a tervei között szerepel abban az esetben, ha megfelelő pozíciót sikerül elnyerniük. "Karácsony előtt pályázatot írtak ki egy hazai egyetem tanszékvezetői, illetve klinikaigazgatói állására, és megpályáztam. Ha megnyerem, és megegyezünk a részletekről, akkor hazatérünk. Ez a pozíció és az időpont is tökéletes lenne abból a szempontból, hogy már kellő tapasztalattal rendelkezem, de 43 évesen még elég fiatal vagyok ahhoz, hogy legyen időm hosszú távon hatni" - magyarázta a professzor. Hozzátette: mesébe illő betetőzése lehetne a nemzetközi pályának, ha a külföldön megszerzett szemléletet, tudást és tapasztalatot itthon kamatoztathatná a nyugdíjig hátralevő évtizedekben.
Nagy gond a hálapénz kérdése
"Bőven lenne rá időm, hogy elérjem, a magyar orvosok akarjanak itthon maradni vagy külföldi továbbképzés, illetve munka után hazajönni, és érezzék úgy, hogy érdemes megpróbálni Magyarországon, mert valós alternatívát jelent" - mondta el a lapnak Dr. Lőrincz.
Külföldi tapasztalatai alapján a professzornak jobb rálátása van a hazai rendszer előnyeire és hibáira is. Mint mondta, az elméleti oktatás hagyományosan erős a magyar orvosegyetemeken, de a klinikai, gyakorlati képzés sok kívánnivalót hagy maga után. Sok gondot okoz a paraszolvencia is. "Mivel műtétes szakmában dolgozom, tudom, hogy a hálapénz gátolja leginkább a fiatal magyar szakorvosjelöltek operatív fejlődését, hiszen a tapasztalt kollégák nem szívesen nevelik ki a saját konkurenciájukat" - magyarázta a szakember.
Tapasztalatai szerint az itthon maradt orvosok néha nem is szívesen fogadják vissza a külföldön dolgozó szakembereket. "Két kollégát is közelről ismerek, akik pályafutásuk jelentős részében külföldön dolgoztak, de egy ponton mindkettőjükben felmerült, hogy visszatérnek Magyarországra. És a szándék nem is rekedt meg az ötlet szintjén, konkrét és helyes lépéseket tettek az ügyben, egészen addig, míg nem szembesültek a hazai szakma elutasításával helyi szinten. Egyiküket szinte kinevették azzal, hogy 'amíg te a világot jártad, mi itthon keményen dolgoztunk'" - mondta el. Szerinte hatalmas szemléletváltásra lenne szükség országos szinten az egészségügyben.
Legnagyobb hiány véleménye szerint nem is orvosokból - a lakossági arányt tekintve nem rosszabb a helyzet, mint Nyugat-Európában vagy Észak-Amerikában -, sokkal inkább ápolókból van. Esetükben külföldön sincs lehetőség olyan karrierépítésre, mint az orvosoknál, ami jelentősen rontja a motivációjukat. A fizetések megemelésére és a terheltség csökkentésére egyaránt szükség lenne, ha lassítanánk a szakemberek kivándorlását.