Így kell több helyen vérnyomást mérni

A vérnyomásmérést a legtöbben egyszerűnek tartják, pedig sok minden befolyásolhatja a mért eredményt.

A vérnyomásmérés az alapvizsgálatok közé tartozik. Több módszer (auszkultációs, oszillometriás, pletizmográfiás, tonometriás, intraartériás) is rendelkezésre áll, hogy a szív által kipumpált vér áramlásának vizsgálatával az általános egészségi állapoton túl akár komoly betegségekre is fény derüljön.

A magas vérnyomás sokszor nem okoz semmiféle tünetet, éppen ezért érdemes otthon olykor-olykor elővenni a vérnyomásmérőt. Miért fontos ez, milyen előnyei lehetnek és hogyan kell mérni? Cikkünkben a válasz!

A vérnyomás számos tényezőtől függ, befolyásolja a testhelyzet, a napszak, az érzelmi állapot, a fizikai terheltség, de a mérési eredményekre hatással van a kar vastagsága, a vérnyomásmérő mandzsettájának mérete is. Még az sem mindegy vérnyomásméréskor, hogy a láb keresztbe van-e téve, vagy hogy nincs ülő helyzetben a páciens. Fontos, hogy a mérés szívvonalban történjen. A legalkalmasabb közvetlenül ébredés után illetve este 6 óra körül mérni.

Hol mérhető a vérnyomás

A vérnyomásmérőknek több típusa is létezik, többek között automata, félautomata, órás vagy akár higanymentes készülék is, a mérés helye pedig lehet a felkaron, a csuklón és az ujjakon egyaránt. A leggyakrabban a felkar verőerén mérik a vérnyomást, ez ugyanis több szempontból is optimális mérési pont: közel van az aortához és elég közel a bőrfelszínhez is. Az itt mérhető - átlagosan 120/80 Hgmm-es - vérnyomásértékhez kell viszonyítani a többi mérést.

A vérnyomás több helyen is mérhető
A vérnyomás több helyen is mérhető

Mindazonáltal nem szabad mandzsettát olyan végtagra helyezni, amelybe infúzió van kötve, amelybe intravénás injekciót juttattak, vagy amelyből esetleg vért vettek. Szintén nem javasolt mérni ott, ahol nem megfelelő a keringés, visszér- vagy ideggyulladás áll fenn, illetve ahol átmenetileg vagy tartósan bénulás állt be. Nem szabad azon a karon mérni, amelyik oldalon esetlegesen nyirokcsomó-eltávolítást vagy emlőműtétet végeztek, mivel a vérnyomásmérő tovább gátolhatja az egyébként is csökkent nyirokkeringést. Túlsúly vagy jelentős mennyiségű izomzat esetén a karkörfogat miatt csuklómérést kell alkalmazni. Általánosságban elmondható, hogy különbség van a két kar között, illetve a felkaron és a csuklón mért eredmények között. Ez az eltérés általában 10-20 Hgmm, amennyiben ennél nagyobb a különbség, érszűkület feltételezhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felkaron mért vérnyomás mellett gyakran megmérik a lábon - combon, térdhajlatban, lábszáron, bokán - is az értékeket fekvő helyzetben. Normális esetben az itt mért értékek legalább annyit mutatnak, mint a karokon, sőt az alsó végtagon valamivel magasabb a vérnyomás, mint a felkaron. A lábháton illetve a belbokán, a verőéren mért úgynevezett boka-kar index a két testrész közötti vérnyomás hányadosát adja, a mérést Doppler-eszközökkel végzik. A paraméter azt mutatja, van-e a boka és a felkar közötti területen érszűkület. Az úgynevezett Doppler-index normális értéke 0,9-1,1, azaz a 0,9-nél kisebb mérés kóros állapotokra utal. Ez a vizsgálat az alapja a perifériás érbetegség diagnosztikájának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra