Így készüljünk fel a terhességre

Akkor is érdemes a babavállalás előtt pár dolgon változtatni, ha amúgy teljesen egészségesek vagyunk. Íme a legfontosabb tennivalók, hogy a legjobb formába hozzuk a testünket-lelkünket a várandósság előtt!

A kiegyensúlyozott táplálkozás nagyon fontos. Lényeges kérdés ezen belül: tartalmaznak-e elegendő folsavat az ételeink? Már Napi 400 mikrogramm folsav 70 százalékkal csökkentheti a nyitott gerinc kialakulásának kockázatát. Szerepe van még a vérképzésben, az aminosavak és nukleinsavak anyagcseréjében, de hozzájárul a gyomor-bélrendszer, és a szájnyálkahártya épségéhez is.

Bármely magzatvédő multivitamin tartalmazza a kívánatos mennyiséget. Ha sima multivitamint szedünk, figyeljünk oda, hogy A-vitamint béta-karotin formában tartalmazzon a kapszula, mert az egyéb A-vitamin tartalmú vegyületek nagy mennyiségű bevitele nem ajánlott a kismamáknak. Néhány élelmiszert javasolt nagyobb arányban fogyasztani a pótlásához, természetes folsavforrásaink a máj, a leveles zöldségek (különösen a spenót), a gyümölcsök és az élesztő. Fontos gondoskodni a pótlásáról annak is, aki a húsmentes táplálkozásra tért át, a szükségleteket kielégítő vegetáriánus étrend összeállítása sokféle ismeretet, felkészülést igényel!

A terhesség csodálatos dolog, azonban a testi változások kellemetlen tüneteket is szülnek. Ilyen lehet a hangulatingadozás és az ingerlékenység is. Ennek okairól az alábbi cikkünkben írtunk!

A kiegyensúlyozott étrend az ideális testsúly kialakítása miatt is lényeges. Ha a testtömeg-index 20 alatt van vagy 30 felett, a teherbeesési esélyek jelentősen csökkennek, a hormonháztartást ugyanis mind az elhízás, mind az alultápláltság megviseli - és a magzat egészségére sincs jó hatással egyik állapot sem. Ha jelentősebb probléma van a testsúlyunkkal, érdemes először diétázni, orvos-dietetikus segítségét kérni a megfelelő étrend kialakításához. Halat enni jó, és egészséges, ám a tengeri halakban sok felhalmozódott nehézfém lehet, amely káros lehet a baba idegrendszeri fejlődése szempontjából, ezért inkább a folyami halak ajánlottak.

Fitten és egészségesen vágjunk bele a gyermekvállalásba

A fitt kismamák várandóssága, szülése, és a szülés utáni regenerálódása is könnyebb. A terhestornát nem azután érdemes elkezdeni, hogy már megfogant a baba, hanem hónapokkal ezelőtt, így nem éri hirtelen túl intenzív terhelés a kismamát. Napi 60 perc mozgás ajánlott, ez lehet séta, kerékpározás, kocogás, jóga, ami jól esik. A torna ráadásul kitűnő stresszoldó, és mint ismeretes a teherbeesés sokszor épp a lelki terhek miatt késlekedik.

Már a tervezett teherbeesés előtt érdemes felkeresni a fogorvost. A gyulladt gócok, fogágy-betegségek koraszülést és kis születési súlyt eredményezhetnek, az ínygyulladás kapcsán pedig feltételezik, hogy összefüggésben lehet a terhességi magas vérnyomással, vizesedéssel. A babavárás eleve fokozza a hormonváltozások miatt az ínygyulladásra való hajlamot, de akik már a terhesség előtt odafigyelnek a fogaikra, a komplikációk esélyét csökkentik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mikor babát tervez az ember, érdemes átgondolni a családtagok egészségtörténetét, beszélni a rokonokkal, kikérdezni őket a családban előforduló örökletes betegségekről. Volt-e a valakinek genetikai vagy fejlődési rendellenessége, például Down-szindrómája , sarlósejtes vérszegénysége, cisztás fibrózisa, vérzékenysége. A válaszokat a nőgyógyásszal érdemes átbeszélni, ő majd mérlegeli fogja egy esetleges genetikai vizsgálat szükségességét teherbeesés előtt vagy után.

A terhestornát már hónapokkal a fogantatás előtt érdemes elkezdeni
A terhestornát már hónapokkal a fogantatás előtt érdemes elkezdeni

A spirált legalább 3-6 hónappal a fogamzás előtt kell levetetni, a fogamzásgátló tabletták szedését 3 hónappal a fogamzás előtt kell abbahagyni. Ha mégis bekövetkezik a terhesség a "szünet" időszakában, a baba akkor is megtartható, de fokozott ellenőrzésre van szükség.

Az orvosi konzultáció már csak azért is fontos, mert érdemes előzetesen kivizsgáltatni, nincs-e valamilyen lappangó nőgyógyászati fertőzésünk, illetve a rákszűrést is meg kell évente csináltatni. Lényeges az is, hogy az orvosnak kell eldönteni, szedhetők-e bizonyos gyógyszerek, ha babát tervez az ember. Vannak ugyanis olyan hatóanyagok, amelyek hónapokra elraktározódhatnak a test zsírszöveteiben.

Fontos előszedni a saját oltási könyvet is, hogy tudjuk, milyen védőoltásokat kaptunk. Bizonyos vírusok a baba fejlődését, egészségét károsíthatják. Érdemes kerülni a nem pasztörizált tejtermékek, a löncshúsok, a nem eléggé átsütött húsok, illetve a nyers és félig főtt hal, szárnyas fogyasztását. Ezek az ételek olyan betegségeket is okozhatnak, melyek a terhesség korai szakaszában okozhatnak problémát. Kertészkedéshez ajánlott a kesztyű viselése, a macskaalom takarítása pedig nem a (jövendő) kismama dolga.

Ezek veszélyeztethetik a magzatot

Vannak szakmák, amelyek veszélyeztethetik a babát és a kismamát is, mert például sugárterheléssel járnak vagy vegyszerekkel kell dolgozni - ebben az esetben érdemes átgondolni, hogy miként garantálható a biztonság. Mindenkire vonatkozó tudnivaló: némely tisztítószerek, rovarirtók, folttisztítók veszélyesek lehetnek a fejlődő babára.

Ha már a mérgeknél tartunk: a dohányzást legalább 9 hónappal a teherbeesés előtt abba kell hagyni, és az sem árt, ha az apa sem dohányzik, így hímivarsejtjei egészségesebbek lesznek. A nőknél a dohányzás kapcsolatba hozható a meddőséggel, a vetélésekkel, a méhen kívüli terhességekkel, és a dohányzó nők gyermekei alacsonyabb súllyal születnek.

A dohányzásról való leszokás nem csak a magzat, de az édesanyja egészsége szempontjából is fontos. Az alkohol és a drogok fogyasztása különösen káros lehet a magzatra nézve. Nincs olyan mennyiség, ami még biztonsággal fogyasztható, épp ezért már a terhesség létrejötte előtt is tartózkodni kell ezektől.

A felkészülés során törekedni kell a lelki harmónia kialakítására is. Ha nagy nyomás alatt él valaki, rengeteget dolgozik, sok a feszültség az életében, akkor érdemes leadni a terhekből, esetleg stresszoldó technikákat kipróbálni, jógázni, meditálni. Rendszeres nemi élet mellett 3-6 hónap alatt lehet számítani a teherbeesésére, ha ez egy éven belül nem történik meg, akkor érdemes felkeresi egy meddőségi centrumot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.