A háromdimenziós képalkotás segítségével az orvosok egy műtét során úgy láthatnak bele a páciens szervezetébe, mintha egy térhatású térképet néznének, közölték Strasbourgi Rákkutató Intézet kutatói. Az orvosi CT felvételeket egy számítógépes program segítségével alakítják át háromdimenziós képekké, így az orvosok egy teljesen valósághű virtuális térképen jobban áttekinthetik és felderíthetik a páciens adott testrészét, ahol a műtétet fogják elvégezni.
Az első tesztműtétet egy 66 éves nőn végezték el a francia sebészek, mely során sikeresen eltávolították a páciens mellékpajzsmirigyén nőtt tumort. "Meg vagyunk győződve róla, hogy az új térhatású képalkotás forradalmasíthatja a sebészetet, mivel a virtuális háromdimenziós térkép jelentős mértékben könnyíti meg a sebészek munkáját" - nyilatkozta dr. Micele Diana, a Strasbourgi Rákkutató Intézet munkatársa, a tanulmány társszerzője.
A műtétet végző orvosok CT felvételeket készítettek a páciens nyaki területéről, ahol a daganat kialakult, majd egy speciális számítógépes program segítségével a CT felvételeket virtuális háromdimenziós képpé alakították át, amelyen tökéletes láthatóak a vérerek, és az idegek. "A 3D modellezés nélkül sokkal kockázatosabb lett volna az operáció, így nem kellett attól tartanunk, hogy a műtét során véletlenül megsértjük az idegeket" - mondta dr. Diana. A forradalmi módszert bemutató tanulmány teljes terjedelmében a című orvosi szakfolyóirat legfrissebb számában jelent meg.