Így változik meg a sürgősségi ellátás

Mintegy 630 millió forint többlettámogatással alakítanák át a sürgősségi betegellátást. Tervek szerint osztályozni fogják a beérkező betegeket, akiknek már öt-tíz percen belül tudniuk kell, mikor látják el őket.

Becslések szerint a sürgősségi osztályokra érkező betegek mintegy 60 százalékának egyáltalán nincs szüksége azonnali ellátásra, a maradék negyven százaléknak viszont legkésőbb négy órán belül orvosi ellátást kell kapnia. Fontos lenne ezért, hogy minél korábban és pontosabban felmérjék, ki milyen sürgős ellátásra szorul. Kásler Miklós humánminiszter tervezete szerint a sürgősségire mentővel hozottaknak öt percen, a saját lábukon érkezőknek 10 percen belül túl kell esniük az osztályozáson, amely alapján sorba állítják őket, hogy a legrosszabb állapotú beteg kaphasson elsőként kezelést - írja a Népszava .

Ezért romlik a sürgősségi ellátók helyzete A sürgősségi osztályok legalább kétharmada napi működési problémákkal küzd,a Magyar Kórházszövetség vezetése ezért döntött úgy, hogy felméri a sürgősségi osztályok helyzetét. Kattintson a részletekért!

Tíz percen belül dönteni kell a betegről

A tervezet szerint a kórházba érkezőket öt kategóriába - újraélesztendők, kritikus állapotúak, sürgősen ellátandók, kevésbé sürgős esetek, valamint halaszthatók - sorolnák be. Ezt a feladatot az úgynevezett triázs szakemberek - akik speciálisan képzett, diplomás ápolók - végeznék, ők döntenek majd arról, hogy kinek, mikor milyen ellátást kell kapnia. A kevésbé sürgős, illetve halasztható kategóriába sorolt betegeket az úgynevezett "akut alapellátási egységhez" irányítják át. Ez a kórházakban egy új, funkcióját tekintve leginkább az alapellátási ügyeletnek megfelelő egység lesz. Itt egy mentőtiszt vagy szintén egy diplomás nővér látja majd el a beteget, majd ha jobban van, hazaengedik, ha viszont romlik az állapota, akkor visszaküldik állapotosztályozásra.

Nagy átalakulás előtt a sürgősségi betegellátás
Nagy átalakulás előtt a sürgősségi betegellátás

Az akut alapellátókon túl még egy új szakemberrel találkozhatnak majd a sürgősségin a betegek. A váróban lesz egy diszpécser is, aki fogadja és informálja az érkezőket a várható ellátással kapcsolatban. Megmondja, mire számíthatnak, segít összeállítani a szükséges betegdokumentációt, illetve szervezi az esetleges elhelyezésüket a kórház valamelyik osztályán.

A Népszavának több sürgősségi szakember is nyilatkozott a tervezetről. Egyesek szerint az új koncepció néhány további intézkedéssel és még néhány milliárd forinttal enyhítheti a sürgősségi ellátóhelyek zsúfoltságát. Mások szerint azonban nem lesz elég szakember a megvalósításához, ráadásul az sem tisztázott, hogy hova kerülnek az elsődleges ellátás után további ápolásra vagy gyógyításra szorulók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra