Így védhetjük ki stroke-ot

A vérrögök okozta stroke számtalan ember életét veszélyezteti, és a legfrissebb adatok szerint Magyarországon óránként egy halálesetért felelős. Hogyan kerülhetjük el a kialakulását?

Bár a stroke még mindig sok életet követel, az adatok évről évre jobbak, ugyanis a betegek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a megelőzésre és a mihamarabbi segítségkérésre. Hogy miként lehet elkerülni az újabb stroke-ot, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

Két óra a kritikus határ

A stroke rendkívül veszélyes állapot, hiszen ha a keletkezett vérrög miatt az agyi vérkeringés zavart szenved, akkor igen súlyos károkat okozhat a szervezetben, sőt akár halállal is járhat. A kimenetel attól függ, hogy milyen agyi terület vérellátását zárta el a thrombus: van, hogy a beteg észre sem veszi, ám figyelemfelkeltő, ha kicsit megszédül , vagy átmeneti beszédnehézségei vannak. Súlyosabb, ha egyik oldal végtagjait nem tudja mozgatni, ha szájszéle lefittyed. A legsúlyosabb, ha életfontos központot ér a vérellátás leállása, ami azonnali halál jár.

A stroke a fejlett gazdaságú országokban a szívbetegségek és a rosszindulatú daganatok után a harmadik leggyakoribb oka az elhalálozásnak. Bármely életkorban előfordulhat, azonban 45 év felett válik egyre gyakoribbá, a fő kiváltó okok pedig változnak a különböző korcsoportokban. Betegségek A-Z rovatunkban bővebben is írtunk róla !

Hogy ki milyen mértékben épül fel - ha felépül -, nagyban függ attól, hogy mikor kapott segítséget. Nagyon fontos ugyanis, hogy stroke -ra utaló tünetek esetén - féloldali bénulás/zsibbadás, beszédzavar, zavartság, erős, hirtelen jelentkező fejfájás, látászavar - az érintett azonnal hívjon mentőt, mivel 2 óra a kritikus határ (az úgynevezett terápiás ablak), amikor a vérrög feloldása eredményesen elvégezhető: ezt követően már visszafordíthatatlan károk keletkeznek.

A szakember felhívja mindenki figyelmét arra, hogy a panaszokat nagyon komolyan kell venni, nincs olyan, hogy "majd elmúlik", és hogy ebbe a 2 órába mindenképp számolják bele a mentők kiérkezési idejét, az esetleges forgalmi dugókat, vagy például a kórházi vizsgálatokat. Sajnos a Magyar Stroke Társaság elnökének tavalyi tájékoztatása szerint a betegek csupán körülbelül 5 százaléka kapta meg a vérrögoldó kezelést az előző évben, mivel túl későn mentek kórházba.

A fejfájás, zsibbadás és látászavar a stroke előjele lehet
A fejfájás, zsibbadás és látászavar a stroke előjele lehet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos a megelőzés

Amennyiben valakinél korábban már kialakult stroke, úgy nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, hiszen vérrögök akár 10 másodperc alatt is kialakulhatnak. Fontos, hogy alapos vizsgálattal fény derüljön az agyban kialakult thrombusok keletkezésének hátterére (például magas vérnyomásra, pitvarfibrillációra, érszűkületre, cukorbetegségre ), és megfelelően kezeljék. A stroke krónikus szakaszában a maradványtünetek minimalizálása, valamint az ismétlődés megelőzése a cél. Ez utóbbi az egészséges életmód betartásán (rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás, dohányzás abbahagyása) kívül személyre szabott véralvadásgátló terápiával történik szakember által meghatározott ideig.

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra