A HPV rendkívül elterjedt kórokozó, amely rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphámfelületein: a kezeken, lábakon, a hangszalagon, a szájüregben és a nemi szerveken. A humán papillomavírus nem egyetlen kórokozó, hanem vírusok egész családja, amelyek csak a hámsejtek magjában képesek szaporodni.
Több megjelenési formája is lehet
Papilloma – vírusos szemölcs: a papilloma jóindulatú laphámdaganatot jelent, amely többnyire karfiolszerű növedék formájában jelentkezik, például a kézfejen. Ezt a formát közönséges szemölcsnek (verruca vulgaris) nevezzük. A talpakon a verruca befelé nő, és igen nagy fájdalmat is okozhat.
A nemi szervi régióban: a HPV más típusai a hüvelyben, a méhszájon, a szeméremajkakon, a húgycsőben és a végbélnyíláson szaporodnak.
Citológiai vizsgálat és HPV-teszt
Egy HPV-szűréssel könnyedén felismerhető a fertőzés, ezáltal megelőzhető a daganat kialakulása, ugyanakkor egy citológiai vizsgálattal nem lehet kimutatni a vírus jelenlétét, illetve azokat a kezdeti folyamatokat, amelyek később a problémát okozzák.
A citológiai vizsgálat során a méhnyakból vett hámsejteket vizsgálják meg annak érdekében, hogy Pap-teszt segítségével gyorsan kimutathatók legyenek a gyulladások, a fertőzések, illetve az esetleges daganatos elváltozások.
A HPV-tesztet a citológiai vizsgálat alkalmával nem végzik el automatikusan – ez az egyik leggyakoribb tévhit –, vagy önmagában kell kérni, vagy a rákszűréssel együtt, hiszen a laboratóriumi vizsgálat az ilyenkor levett kenetminta alapján elvégezhető.
A HPV-fertőzés kezelése
A helyileg alkalmazott jódos kezelés rendszerint hatékony. Elterjedt kezelési forma a folyékony nitrogénes fagyasztás, amely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, amely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. Szükség lehet 2-3 alkalommal a kezelés ismétlésére.
Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatók, akár éles szélű ún. Volkmann-kanállal, akár lézerrel. A sebészeti módszerrel azonban elég nagy az esély arra, hogy az eltávolítás túl felületes (ilyenkor a szemölcs kiújul) vagy túl mély (ekkor heg képződik).
Ecsetelő (ún. keratolitikus, azaz a szemölcsöt alkotó keratint oldó) kezelésre alkalmas készítmény számos gyógyszertárban, drogériában kapható, általában maró hatású oldattal lehetséges. Leggyakrabban a szalicilsavat használják. Az arcon, nemi szerven lévő elváltozások esetében korlátozottan használható.
Rákot megelőző állapotban szokás speciális méhszájplasztikai műtétet, a méhszáj kúp alakú kimetszését, konizációt elvégezni. Ez egyrészt esélyt ad arra, hogy a kóros szöveteket végleg eltávolítsák, másrészt arra, hogy az elváltozás súlyosságát és kiterjedését mikroszkóppal megvizsgálják. Ha szövettanilag a valódi (invazív) rák kizárható, megelégedhetünk azzal, hogy kezdetben negyedévente, majd évente rákszűrő vizsgálatot végeztetünk. Ha a citológiai lelet tartósan normalizálódik, a beteg gyógyultnak tekintendő. Ha ismételten pozitívvá válik, a legmegnyugtatóbb megoldás a méh eltávolítása.
Kiemelten fontos, ha az orvos az ismétlő citológiai vizsgálat idejéig helyi terápiát indít, akkor azt a beteg a teljes ajánlott időtartamig alkalmazza!