Innen tudom, hogy meg fog jönni a menzeszem

Premenstruációs szindrómának, vagy röviden PMS-nek nevezik a tünetegyüttest, amely a menzesz előtti napokban nehezíti a nők életét. Ide sorolják a fejfájást, a fáradékonyságot, az ingerlékenységet, a hangulatzavarokat, a pattanásokat és a hasi panaszokat is. De mi van, ha ezek közül egyik sem jelentkezik vagy valaki egyéb furcsaságokat tapasztal?

Menstruációs témában az emberek sokszor hajlamosak általánosítani. "Biztos megjött neki, azért ilyen feszült" - mutogatnak a nőkre, majd hozzáteszik, nyilván itt a havibajuk, vagy éppen a hormonjaik packáznak velük, azért ilyen feszültek. Könnyű és kényelmes megoldás mindent a menzeszre, valamint a megelőző PMS-re kenni, főleg, hogy utóbbi a felmérések szerint a nők 75 százalékát érintheti. Nem csoda hát, hogy külön gyógymódok is léteznek rá, valamint tippek és trükkök egész hada lelhető fel a tünetek enyhítésére.

A menstruáció előtt napokban gyakori tünet a fokozott idegesség, türelmetlenség
Amenstruációelőtt napokban gyakori tünet a fokozott idegesség, türelmetlenség

Mindenki másképp éli meg

Legfontosabb azonban, hogy minden nő egyedi, nincs két egyforma test, így pedig nincs két ugyanolyan menstruációs ciklus sem. Így persze könnyen előfordulhat, hogy az ember lánya nem talál megoldási javaslatot saját PMS-ére, vagy esetleg összekeveri valami mással.

A PMS tüneteinek enyhítésére a természet patikájában is találhatunk hatásos segítséget. A barátcserje (Vitex agnus castus) régóta ismert és alkalmazott gyógynövény, amelynek termését már az ókorban és a középkorban is használták nőgyógyászati panaszokra.

Előfordulhat ugyanis, hogy a szervezet egészen elképesztő tüneteket produkál, és sokszor még az sem egyértelmű, hogy az elváltozások egyáltalán a ciklussal vannak-e összefüggésben vagy sem. Az is megeshet, hogy valaki semmit sem tapasztal azon premenstruációs szindrómák közül, amelyeket a közhiedelemben annak vélnek. Sok esetben a test magától üzen, és teljesen egyedi jelzési módokat használ, amelyekkel figyelmeztet, hogy lassan itt az ideje a menzesznek.

Dr. Balogh Sára, a New Beauty Orvosi Esztétika Központ nőgyógyásza a Házipatika.com kérésére elmondta, hogy a PMS egy kórkép, amelynek során a nőknél a normáltól eltérő tünetek jelentkezhetnek. "Elsősorban a fokozott hasi fájdalom jellemző, vagyis a menstruáció előtt jelentkező hasi diszkomfort rzés, de persze ez egyénileg változik. A kifejezetten erős alhasi fájdalom esetenként kóros is lehet, de alapvetően ez egy normális jelenség. És persze vannak olyan tünetek is, amelyek nem csak a kismedencét érintik. Ilyen a migrénszerű fejfájás, a hányinger és a hányás, a levertségérzés, a fáradtság vagy éppen az ingerültség. És persze lehet olyan is, aki mindebből semmit sem tapasztal" - véli a szakértő, aki szerint a panaszok jelentkezése és erősségük egyéntől függ, az viszont igenis problémát jelent, ha a PMS tünetei már az életminőségre is negatív hatással vannak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mint ismeretes, a menstruációra való felkészülés következtében az ösztrogén- és progeszteronszint ingadozásai felborítják a szervezet egyensúlyát. Vagyis az ezekben a napokban jelentkező fokozott idegességet, a hangulati ingadozásokat, a súlygyarapodást vagy éppen a mellfeszülés kellemetlen tüneteit a szervezetben zajló hormonális változások okozzák. A kezelés 4 pilléréről korábbi cikkünkben írtunk bővebben.

Az otthoni kezelések mellett fontos különbséget tenni a PMS és más betegségek, elváltozások között. Előfordulhatnak ugyanis olyan tünetek, amelyek mintha a premenstruációs szindróma részei lennének, viszont kiderülhet, hogy valójában nincs közük hozzá. Vagyis érdemes orvoshoz fordulni minden olyan esetben, amikor szokatlan, a korábbi hónapoktól eltérő panaszok jelentkeznek, melyek akár a PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma vagy más kóros elváltozás jelzései lehetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra