Újabb klinikai vizsgálatok erősítették meg, hogy a hosszú hatástartamú inzulinok közül a detemir inzulin testsúlyra gyakorolt hatása egyedülállóan kedvező, kevésbé okoz testsúlynövekedést.
A Diabetologia című orvosi szakfolyóirat a napokban tette közzé a Dallasi Diabetes és Endokrin Központ egy éven át folytatott, nagyszabású detemir inzulin-vizsgálatának eredményeit, melyek megerősítik ezt a tényt. Az is kiderült a vizsgálatból, hogy a testsúly kontrollja még jobb, ha a páciens a napi hosszú hatású detemir inzulin-adagját nem két részre osztva, hanem egyszerre viszi be.
A vércukorszint alakulása az egyszeri adagolás mellett - a Dr. Julio Rosenstock által vezetett kutatás tanúsága szerint - ugyanolyan kiegyensúlyozott marad, mint napi kétszeri bevitel esetén.
A detemir hosszú hatású, modern inzulinkészítmény (inzulin analóg), ami kielégíti a szervezet étkezések közötti és éjszakai inzulinszükségletét. Fokozatosan fejti ki hatását, kevesebb ingadozást okozva a vércukorszintben; kiszámíthatóbb a hatása, mint a régebbi hosszú hatású inzulinoknak.
Az inzulinkezelés megkezdését követően jelentkező testsúlygyarapodást a szakemberek a következőkkel magyarázzák: abban az időszakban, amikor a beteg vércukorszintje még nincs jól beállítva, nagyon sok cukor távozik a szervezetből a vizelettel, csökkentve ezáltal a testsúlyt.
Akkor viszont, amikor a megfelelő inzulinadagot beállították, a beteg vércukorszintjét sikerül megfelelő szinten tartani, ennek következtében javul a cukorfelhasználás a szervezetben. Ez értelemszerűen emeli a korábbi testsúlyt. Emellett az inzulinnak van némi vízvisszatartó hatása is, ami ugyancsak hozzájárulhat a kilók növekedéséhez.