Egy nemrég végzett felmérés szerint a 70 év feletti amerikaiak mintegy egy ötöde szenved olyan memóriazavaroktól, amelyek még nem érik el a demencia szintjét, de már komoly életminőség-romlást eredményeznek.
Megközelítőleg 3,5 millió 70 éven felüli amerikai szenved az időskori szellemi leépülés (demencia) miatt jelenleg. További 5,4 milliónál azonban a tünetek még nem elég súlyosak ahhoz, hogy a betegek állandó ápolásra szoruljanak, de már jelentősen rontják a páciensek életminőséget - írja a MediPress.
"A 70 éven felüliek mintegy 22 százalékának vannak kognitív zavarai, amelyek súlyossága azonban még nem éri el a demencia szintjét" - nyilatkozta Dr. Brenda Plassman, a Duke Egészségügyi Egyetem pszichiátria professzora, a mostani felmérés koordinátora.
A felmérés részletes eredményeiről az 'Annals of Internal Medicine' című szaklap március 18-i számában megjelent cikkben olvashatunk.
A felmérés során Dr. Plassman és kollegái 2001 júliusa és 2005 márciusa között összesen 865 70 év feletti idős beteg egészségügyi adatait vizsgálták meg. A résztvevőket különböző neuropszichológiai teszteknek vetették alá, és családtagjaikat is megkérdezték a betegek szellemi állapotáról.
Az eredmények szerint a résztvevők 22 százalékának voltak olyan kognitív zavarai, amelyek súlyosságukban még nem érték el a demencia szintjét. Ezeknek a betegeknek a 24 százalékánál találtak olyan krónikus egészségügyi problémákat (szívbetegségek és cukorbaj), amelyek szerepet játszhattak a szellemi leépülésben.
"Az ilyen betegek nem sokáig vannak ebben az állapotban, legtöbbjüknél ugyanis egy éven belül kialakul a demencia, amikor már nem képesek ellátni saját magukat és életminőségük is komolyan leromlik - nyilatkozta Dr. Plassman - Ugyanakkor voltak olyan betegek is (20 százalék) akiknél egy éven belül javulást tapasztaltunk. Ez nagyon fontos, ugyanis nem szeretnénk, ha azt gondolnák az emberek, hogy nincs visszaút a kognitív zavarok megjelenése után."
A kutatók szerint a memóriazavarok kialakulása sokszor a túl gyors életvitellel hozható összefüggésbe. "Nem töltünk elég időt könyvek, újságok olvasásával, csak átfutjuk a híreket, és már rohanunk is tovább. Az agyunk nem így működik. Ha kicsit lassítunk a tempón, egyből észrevesszük mennyivel egyszerűbb minden" - nyilatkozta Colin Milner a Nemzetközi 'Aktív Öregség' Tanács munkatársa.
"Az agy olyan, mint a test, edzeni kell. Rejtvényekkel, különböző játékokkal karban tarthatjuk, és elkerülhetjük a későbbi memóriazavarok kialakulását" - tette hozzá Mr. Milner.
STOP