A migrációs tendencia egyelőre nem változik az orvosok körében, ezt mutatják a számok – mondta Páva Hanna, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánerőforrás-fejlesztési Igazgatóságának vezetője a Magyar Kórházszövetség XXXV. kongresszusán, Tapolcán. A külföldi munkavégzés miatt hatósági bizonyítványt kérő orvosok száma 2012-ben volt a csúcson, akkor 1106-an kértek ilyen igazolást, tavaly 789-en igényeltek hatósági bizonyítványt a napi.hu értesülései szerint.
A nők nagyobb valószínűséggel vállalnak külföldön munkát, mint a férfiak. A friss adatokból az is kiderül, hogy a koronavírus-járvány kitörése óta a 2022-es év volt az, amikor a legmagasabb volt a külföldi munka miatt hatósági bizonyítványt kérő orvosok száma. 2019-ben 748, 2020-ban 702, 2021-ben 733, míg 2022-ben 789 orvos számára adtak külföldi gyógyításhoz igazolást. Az elmúlt öt évben emelkedett a fiatal, 25 és 39 év közötti orvosok száma, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenütt van elegendő orvos – összegezte Páva Hanna.
Ápolókból is rosszul állunk
Kevés az ápoló is, sokan szakképzettség nélkül dolgoznak. A valamilyen egészségügyi szakképesítést szerzők 50-55 százaléka aktív, a legfiatalabbak vannak a legkevesebben: a 2022-ben végzettek mindössze 25 százaléka dolgozik ténylegesen az egészségügyben. Az adatok azt mutatják, hogy meglehetősen lapos az utánpótlási görbe, a következő tíz évben nagyságrendekkel többen mennek majd nyugdíjba, mint ahányan a helyükbe léphetnének – hívta fel a figyelmet Páva Hanna.