Kiderült az igazság a D-vitaminról

Egyes cikkek a D-vitamin csonterősítő hatását hangsúlyozzák, néhány újabb kutatás azonban megcáfolta, hogy rendszeres pótlása segít megelőzni a csontritkulás kialakulását. Mi az igazság?

Régóta jól ismert, hogy a D-vitamin - amely a nevével ellentétben inkább egy hormonhoz hasonlító anyag - elengedhetetlen a szervezetünk egészséges működéséhez. Testünkre gyakorolt hatását azonban a közelmúltban több kutatás is árnyalta. Bizonyos vizsgálati eredmények azt sugallják, hogy a vitamin rendszeres pótlásával megelőzhetőek például a megfázások, sőt a D-vitamin a csontritkulás kialakulását is gátolja. Más kutatók szerint azonban a vitamin pótlása szükségtelen, a napfény hatására ugyanis megfelelő mennyiségben termelődik a szervezetünkben, az említett betegségekre pedig nincs számottevő hatása. Kinek van igaza?

A D-vitamin kevésbé ismert hatásai A kalciferolnak is nevezett D-vitamin fontosabb szerepet tölt be az egészségünk fenntartásában, mint azt sokan gondolnák. Kattintson a részletekért!

Kinek szükséges pótolnia a D-vitamint?

A D-vitamin elengedhetetlen a kalcium és a foszfor felszívódásához, a csontképződés folyamatához és a csontok egészséges fejlődéséhez, miközben véd a magas vérnyomástól és számos autoimmun betegségtől is. Ajánlott napi bevitele 10 mikrogramm - ennyi szükséges ahhoz, hogy kifejtse jótékony hatását a csontokra és az izomzatra. A lakosság jelentős részének hiánya van ebből a vitaminból (nemcsak a napfényben nagyobb hiányt szenvedő skandináv országokban, de Magyarországon is), ennek következményeiről azonban többféle kutatási eredmény is született.

Nem mindenkinek kell pótolni rendszeresen a D-vitamint
Nem mindenkinek kell rendszeresen pótolnia a D-vitamint

A Public Health England átfogó vizsgálata összesen 81 korábbi tanulmány eredményeit összegezte, amely a D-vitamin és a csontok egészségének kapcsolatát kereste, ezek közül azonban csak négyet végeztek el vitaminhiányos embereken. Bár náluk a pótlás pozitív hatású volt, az egészséges D-vitamin-szintű emberek szervezetében nem okozott számottevő változást a plusz bevitel. A táplálkozási szakértők nagy része is elsősorban azoknak javasolja a vitamin pótlását, akik az ajánlott 10 mikrogrammos napi bevitelt nem teljesítik.

Emellett a szakértők szerint az alábbi érintetteknek lehet szükséges a rendszeres pótlás:

  • várandós és szoptató édesanyáknak
  • sötétebb bőrszínű embereknek
  • gyerekeknek az első 4 évben
  • 65 év felettieknek
  • azoknak, akik csak nagyon kevés időt töltenek természetes fényben, vagy valamilyen más betegség miatt a bőrüket el kell takarniuk az UV sugarak elől.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra