"Az adatbázisok alapján 1486 település marad gyógyszertár nélkül, ez a 3155 hazai település 47 százaléka. Összességében ma hozzávetőleg 2300 közforgalmú és 680 fiókgyógyszertár van idehaza, ami majd 3000 egységet jelent. Ezt egészíti ki 200-nál több kézigyógyszertár és 180 intézeti ellátóhely. Ezen kívül még legálisan beszerezhető ilyen-olyan gyógyszer internetes forgalmazóknál és gyógyszertáron kívüli forgalmazóknál" - írta meg a 24.hu . Újonnan induló cikksorozatában a magyarországi patikahelyzetet dolgozza fel a portál.
A cikk kitér rá, hogy a statisztikai adatok alapján kirajzolódik, hogy az apró falvakban sehol sem éri meg működtetni még fiókgyógyszertárat sem. Patika nélküli helységek legnagyobb számban Észak-Magyarországon, illetve az ország nyugati, délnyugati területein találhatók. Mindemellett a lapnak nyilatkozó Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint összességében "a jelenlegi magyar helyzet Európában jónak számít". A vezető kifejtette, hogy sok új gyógyszertár már nem nagyon lesz, a cél inkább a rendszer fenntartása. Úgy gondolja azonban, hogy ehhez nem elég a szakpolitikai segítség: eredményt csak komplex vidékfejlesztési stratégiával lehet elérni.
"Nemcsak a most működő, kis forgalmú vidéki gyógyszertárak fenntartásához szükséges forrásokat kell biztosítani, hanem elő kell segíteni, hogy ezeknek az átvételéhez szükséges források a fiatalok rendelkezésére álljanak és a működtetésük a fiatalabb gyógyszerészeknek is perspektívát jelentsen" - fogalmazott, hozzátéve, hogy "nagyon nagy kihívás, de nincs más esélyünk".
A 24.hu térképes adatbázisából további részletek derülnek ki az ország egyes vidékeinek patikaellátottságáról - a böngészőből működtethető alkalmazás ide kattintva érhető el.