Egy nemzetközi tanulmány szerint világszerte csaknem 400 gyógynövényt kipusztulás fenyeget.
A Botanikus Kertek Nemzetközi Szövetsége szerint a környezetszennyezés, az erdőirtás és az intenzív gyűjtés miatt több ezer gyógynövény került veszélybe világszerte. Ezek között van a tiszafa illetve több liliomfaj, amelyeket a hagyományos kínai orvoslásban például szívbetegeknek szoktak adni. Némelyiket a szép virága miatt gyűjtik tömegével, és dísznövényként árulják. A kutatás szerint csaknem 400 féle növényt kipusztulás fenyeget, és ez akadályozza az új gyógymódok kifejlesztését. Olyan növények is eltűnhetnek a Föld színéről, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek például a rák vagy az AIDS kezelésében.
Magyarország kedvező helyen fekszik a Kárpát-medencében, hiszen a napsütéses órák száma jóval magasabb a környező országokénál. Akár "gyógynövény nagyhatalom" is lehetnénk, mert nagy mennyiségben teremnek, és mindig jó exportcikknek számítottak - mondta a Független Hírügynökségnek Gillich István gyógynövény-szakértő. Hozzátette: a civilizáció terjedése és a környezetszennyezés azonban már az itthoni gyógynövény-lelőhelyeket is elérte. A városok, utak környékén elszennyeződik a levegő, a talaj, sőt akár a talajvíz is, ami rontja a növények minőségét - tette hozzá.
Szerencsére Magyarországon a helyzet még nem kritikus ebből a szempontból. A lakott területektől távolabb vannak még olyan helyek, ahol tiszta a levegő, a talajt pedig nem műtrágyázzák, vagyis kiváló minőségűek a gyógynövények. Itt a gyűjtőknek csak kell arra vigyázniuk: ne tarolják le az élővilágot, hogy jövőre is kinőhessenek a növények - mondta Gillich István.