Akár ezerszeresére is erősíthető az emberi szervezet mélyén megbúvó molekulák által leadott jel azzal a módszerrel, amit amerikai kutatók fedeztek fel. Így az igen apró méretű daganatok felfedezése és eltávolítása jelentősen könnyebb lehet.
Az új képalkotó eljárás a Raman-spektroszkópia nevű jelenségen alapul. Az apró méretű daganatokba nanorészecskéket juttatnak, amelyek egyfajta jelzőfényként szolgálnak a különféle tumormolekulák mellett. A Raman-spektroszkópia lényege, hogy a fény (például a lézerfény) különlegesen szóródik, amikor a fénynyaláb egy tárgyra esik.
Ez a kialakult fényminta egyedi, szokták spektrális ujjlenyomatnak is nevezni, minden molekulához más-más minta tartozik, így meghatározható egy anyag összetétele és szerkezete.
A Stanford kutatói az elsők, akik a módszert az emberi szervezetből nyert képi információk létrehozására használják.
A technológia segítségével jól körülhatárolhatóvá válhat a daganatos szövet, így az orvosok akár minden egyes daganatos sejtet megtalálhatnak.
A kutatócsoport első próbálkozásait egereken végezte, de most embereken terveznek diagnosztikai vizsgálatokat: arany tartalmú nanorészecskék segítségével vastagbéltükrözést szeretnének végezni a vastagbélrák felderítésére.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress