„Müller Cecília új hivatalt kaphat, elveszítheti önállóságát a gyógyszerhatóság” – értesült a Népszava. Mint írták, a közeljövőben már az országos tiszti főorvos felügyelheti majd a gyógyszerpiacot is. Erről ugyan a hivatalos kormányzati döntés még nem született meg, szóban viszont már tájékoztatták a gyógyszerhatóság dolgozóit a várható szervezeti változásról.
Előtte leépítés is lesz
Az OGYÉI és az NNK egyesítését azonban a Népszava információi szerint megelőzi még egy fontos változás: a gyógyszerhatóság dolgozói létszámát nagyjából 10 százalékkal tervezik csökkenteni. Ez alapján tehát arra lehet számítani, hogy 43-45 embert heteken belül elküldenek a cégtől. Több „speciális tudású szakember” magától is felmondott, amint megtudták, hogy az NNK-ba olvasztják majd az OGYÉI-t.
Mit csinál az OGYÉI?
Az OGYÉI egyik legfontosabb feladata egyébként az, hogy engedélyezze a gyógyszerek hazai forgalmazását és gyártását, valamint ügyeljen a gyógyszerbiztonságra. Ha tudomást szereznek arról, hogy valamilyen készítménnyel probléma van – például a gyártás során szennyeződött –, le kell bonyolítaniuk a termékek visszahívását és az érintett betegek terápiájának átalakítását. Ha pedig gyógyszerhiány lép fel, meg kell oldani a megfelelő helyettesítő termékek beszerzését, biztosítását.
Ezeken felül az OGYÉI ellenőrzi a gyártóhelyeket, felügyeli a klinikai vizsgálatokat, valamint információkat gyűjt a mellékhatásokról, és ki is vizsgálja az ezekkel kapcsolatos bejelentéseket. Ők végzik el továbbá azt a szakmai értékelést is, amely alapján eldöntik, hogy az adott gyógyszert finanszírozza-e a hazai társadalombiztosítás.
Teljesen természetes, hogy időnként meggondoljuk magunkat vásárlás után, illetve rájövünk, hogy mégsem arra a típusú termékre van szükségünk, amit hazahoztunk vagy megrendeltünk. De mi a helyzet a gyógyszerekkel?