"Óvakodjunk az olyan kisebb tanulmányoktól, amelyek orvosi beavatkozások rendkívüli eredményeiről számolnak be. Az az igazság ugyanis, hogy ezek a hatások gyakran szerényebb mértékűek" - állította dr. John Ioannidis, a kaliforniai Stanford Megelőzési Kutatóközpont professzora.
A kutatók ezeket a következtetéseket 3545 korábbi tanulmány kritikus újraértékelése után vonták le. Az eredmények szerint a tanulmányok közül csupán 3082 felelt meg a kritériumoknak. A kutató hozzátette, az egészségügyi szakemberek tudják, hogy a legtöbb manapság bemutatott orvosi beavatkozás szerény eredmény hoz, miközben néhány klinikai vizsgálat számottevő hatásról számol be. Ezek általában olyan hatások, amelyek fontosak lehetnek a pácienseknek. Ilyen például a szívroham kockázatának csökkentése, vagy a stroke kialakulásának alacsonyabb rizikója.
Tipikusan a nem megbízható bizonyítékok kapcsán találkozhatunk a jelentős eredményekről szóló beszámolókkal, például a koleszterinszint laboratóriumi vizsgálata során, amely nincs feltétlenül akkora befolyással a betegség kimenetelére, mint azt állítják. "Azt hiszem, néha az egészséges szkepticizmus és a konzervatív megközelítés indokolt, ha csupán egyetlen kis tanulmányról van szó" - fűzte hozzá a kutató. A tanulmány a októberi számában jelent meg.