Az új rendszer szakmai vezetőinek mandátuma három évre szól majd, és elsősorban a mára elsorvadt, de korábban létező háziorvosi szakfelügyelői rendszert fogja pótolni - mondta a Világgazdaságnak Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének ( Fakoosz ) elnöke. A parlament 2015-ben elfogadta az alapellátási törvényt, és ez írta elő a kollegiális háziorvosi rendszer létrejöttét - fűzte hozzá az elnök.
A rendszer elsősorban szakmailag, a minőségbiztosításban segíti majd az alapellátásban dolgozó orvosok egymás, valamint az egészségügyi irányítás közötti kommunikációját. A rendszer létrehozását a háziorvosi szervezetek kezdeményezték, végül pedig így épült be az alapellátási törvénybe - tette hozzá a Fakoosz elnöke.
A rendszer részleteiről a szakmai vezető elmondta: járásonként, megyénként és országosan egy-egy kollegiális háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi vezetőt választanak meg három évre. Egy-egy vezetőhöz körülbelül 50-55 praxis tartozhat majd. A járási vezetők a megyei vezetőket választják ki, az országos vezetőket pedig az Állami Egészségügyi Ellátó Központ ( ÁEEK ) által kiírt pályázattal fogják eldönteni. Az országos szakmai vezető háromhavonta egyeztet a megyei vezetőkkel, munkájukról pedig félévente készít jelentést az ÁEEK-nak.
Selmeczi Kamill reméli, hogy az ellátás minősége javulni fog: ahol eddig problémák voltak, a szakmai kontroll miatt jobb lesz a helyzet. A rendszer többek közt abban is segít majd, hogy a vállalkozásban dolgozó háziorvosok folyamatosan eljárhassanak továbbképzésekre, valamint könnyebb lesz megoldani a helyettesítéseket, illetve a szabadság szervezése és az ügyeleti rendszer működtetése is gördülékenyebben fog menni.
Forrás: vg.hu