A gyökerek
A dél-budai régió fekvőbeteg-ellátását végző Szent Imre Kórház helyén a XIX. század végén és a XX. század első felében gyógyító vagy legalábbis gyógyüdülést szolgáló centrum működött, melyet "Erzsébet Sósfürdő"-nek hívtak. 1853-ban megtörtént a víz vegyelemzése, majd egy évvel később Unger Ferenc budai gyógyszerész a gyógyvíz kihasználására fürdőt építtetett, ugyanis a víz kitűnő hatásúnak bizonyult szorulás, gyomor- és vastagbélhurut, nőgyógyászati és mozgásszervi panaszok esetén (köszvény, csúz), valamint idült bőrbetegségek ellen. A gyógyvizet ivókúrára és fürdőkezelésre egyaránt ajánlották. Az Erzsébet Sósfürdő virágkora az I. világháború előtti évtizedre tehető, de még a két világháború között is működött. Az 1940-es évek elején elkezdődött egy nőgyógyászati fürdőkórház megvalósítása, mely azonban a II. világháború miatt félbeszakadt. 1947 és 1949 között folytatódott az építkezés, később azonban olyan kormánydöntés született, melynek értelmében a dél-budai terület ellátására inkább egy általános jellegű kórházat kell létrehozni. A műszaki kiviteli tervek módosítását követően 1950. június 20-án meg is nyitotta kapuit a Fővárosi Tanács 362 ágyas Tétényi úti kórháza.
A jelen
A jelenlegi 653 ágyas Szent Imre Kórház a Sürgősségi Centrumot, az Operatív Szakmák Mátrix Szervezetét, a Belgyógyászati Szakmák Mátrix Szervezetét és a továbbra is osztályszerkezetben működő Neurológiát és Pszichiátriát, valamint a Stroke Rehabilitációs- és Krónikus Osztályt foglalja magában. A Sürgősségi Centrum a Sürgősségi Betegellátó Egységből, az Intenzív Terápiás Egységből, továbbá a Központi Műtő- és Aneszteziológiai Szolgálatból áll. A Sürgősségi Betegellátó Egységhez- a gyógyító tevékenység hatékonyságának növelése érdekében közvetlenül kapcsolódik az Országos Mentőszolgálat és a FŐNIX Betegszállító Szolgálat kihelyezett egysége, valamint a Főnix Zrt. által működetett alapellátási (háziorvosi) ügyelet. A sebészeti mátrixon belül az általános sebészeti, érsebészeti, illetve plasztikai-sebészeti, továbbá a szülészeti és nőgyógyászati, a fül, orr, gége és a szemészeti profilok találhatók meg. A Belgyógyászati Szakmák Mátrix Szervezete magában foglalja a Kardiometabolikus Centrumot (Kardiológiai Profillal, Endokrinológiai és Diabetológiai és Lipidológiai Részlegekkel), a Nephrológiai-Hipertónia Profilt, valamint a Gasztroenterológiai Profilt.
A klinikai osztályok munkáját korszerű színvonalú központi diagnosztika segíti. A központi laboratórium a hematológiai és a kémiai vizsgálatok széles "sprektumát" nyújtja. A ritkább hormon-meghatározásokat, a tumor-markereket és a gyógyszerszint-mérést külső szolgáltatótól vesszük igénybe. A Képalkotó Diagnosztika Osztály a hagyományos röntgen, az ultrahang diagnosztikai, a mammográfiás, a densitometriás és az intervenciós radiológiai egységekből, valamint CT- és Nukleáris Medicina Részlegből áll. Az utóbbiban működik az ország egyik legmodernebb kétfejes gammakamerája. A jól felszerelt Pathológiai Osztály a kórbonctani, a hisztológiai és a citológiai vizsgálati szükségleteket tökéletesen kielégíti.
Aktív klubok és egyesületek a betegekért
Szervezetileg a kórházhoz tartozik a Bártfai utcai rendelő is, ahol 30-nál több szakambulancia, ill. szakrendelés működik. A kórház területén épült meg 2007. októberében a B.Braun Avitum Rt. új Nephrológiai Centruma, amely az intézet megfelelő profilú egységével szoros együttműködésben Dél-Buda és a környező agglomeráció vesebetegeinek korszerű, komplex ellátást nyújt. A kórház fekvőbeteg-ellátó egységei az elmúlt években számos betegklub, illetve egyesület létrejöttében vállaltak kezdeményező szerepet. A Lipid Klub például már 25 éve, a daganatos betegek TUBA klubja 20 éve üzemel, de több éve szolgálja a lakosságot az Őszirózsa Menopauza Klub és a Kismama Klub is.
A Szent Imre Kórház évtizedek óta aktívan vesz részt a medikusok gyakorlati oktatásában, a szakorvosi képzésben, és az orvosi továbbképzésben. 1999 őszén a SOTE az intézet Pathológiai Osztályát teljes körű, az összes többi osztályát pedig részképzésre akkreditálta.
Az ígéretes jövőkép
A közeljövőt elsősorban a kórház tervezett teljes rekonstrukciója határozza meg. Ennek első ütemeként az "A" épület bővítéses rekonstrukciója valósult meg. A kórház teljes rekonstrukciójának most folyó második üteme egy új "K" épület létesítését, valamint a "B" és "C" , illetve az "R" épületek korszerűsítését foglalja magában.
A teljes rekonstrukció harmadik üteme egy új kiszolgáló és igazgatási épület megvalósítását, valamint a kazánház és műhelyépület rekonstrukcióját irányozza elő. Mindezek megvalósulása esetén a Szent Imre Kórház a következő évtized elejére egy teljesen megújult, a XXI. század követelményeinek mindenben megfelelő, regionális sürgősségi centrummá válik.
Végül, a "jó remény" kategóriába tartozik a Szent Imre Kórház területén lévő hőforrás hasznosítása. Egy modern - kórházi háttérrel működő - gyógyszálló terve már több mint két évtizeddel ezelőtt megfogalmazódott, és él a remény, hogy az Erzsébet-Sósfürdő egyszer még valamilyen formában felébred Csipkerózsika-álmából.