Érdemes leszögezni, hogy a baba DNS-e zömében így is édesapjától és édesanyjától származik, ugyanakkor van egy csekély, 1 ezrelékes rész, amelyet egy harmadik, női donortól örökölt. A gyermek ugyanis lombikprogram keretében fogant, amelynek során ezzel a megoldással igyekeztek elejét venni annak, hogy úgynevezett mitokondriális betegségek alakuljanak ki nála – számolt be róla a BBC híroldala. A kezelési módszer hivatalosan 2015 óta engedélyezett a szigetországban, de mostanáig egyszer sem alkalmazták. Az első háromszülős újszülött 2016-ban az Egyesült Államokban jött világra egy jordániai család gyermekeként. A brit Humán Termékenységi és Embriológiai Hatóság (HFEA) közlése szerint ötnél kevesebb hasonló esetet jegyeztek fel eddig a világon.
A mitokondriális betegségek gyógyíthatatlan veleszületett kórképek, amelyek megszületését követően órákon, napokon belül az újszülött halálát okozhatják. A mitokondriumok a legtöbb sejtünkben megtalálható fontos alkotóelemek, amelyek a működéshez szükséges energiával látják el a sejteket. Amennyiben hibásan fejlődnek, és emiatt nem tudják betölteni a funkciójukat, úgy zavart szenved a szervezet energiaellátása, ami a többi között agyi károsodást, izomsorvadást, szívelégtelenséget és vakságot idézhet elő. Fontos, hogy a mitokondriális betegségek kizárólag az anya által örökítődhetnek át. Ha tehát mesterséges megtermékenyítés (IVF) során egy egészséges donor petéjének mitokondriumát adják az embriónak, akkor megelőzhető a mitokondriális betegségek kialakulása. Vannak családok, amelyek több gyermeket is elvesztenek így, és ez az egyetlen lehetőségük arra, hogy saját egészséges gyermekük születhessen.
Szerdai közleményében a HFEA csupán annyit közölt, hogy még vizsgálja, a mitokondriális donáció valóban biztonságos és etikus betegségmegelőzési módszernek tekinthető-e. A mostani kezelés Newcastle városában történt, arra vonatkozóan viszont nem árult el információt a hatóság, hogy teljes mértékben sikeresnek bizonyult-e. Az esetről hamarosan tudományos beszámolót tehetnek közzé a newcastle-i szakemberek. A HFEA mindeddig 32 esetben adott engedélyt hasonló donációra.