Lázas a gyermekem!

A legtöbb lázas beteg viselkedése megváltozik, fáradttá, nyűgössé válik. Mit tehetünk azért, hogy minél jobban érezze magát? Mit kínáljunk neki enni, inni? Találjunk neki szórakozást vagy egyszerűen hagyjuk aludni? Tippek - a lázcsillapításon túl.

Természetesen az első teendőnk a lázmérés, illetve annak megállapítása, hogy milyen hangulatban van a gyerek. Ha nem súlyos a betegsége, nem különösebben nyűgös, bágyadt, érdekli a szokásos játék vagy meseolvasás és a láza sem túl magas, akkor elegendő, ha megszabadítjuk a vastag ruháktól, takaróktól, sok folyadékot itatunk vele és hagyjuk, hogy elfoglalja magát. Helyezzük kényelembe a gyereket, ágyazzunk meg neki, szellőztessük ki gyakran a szobát, ha igényli, akkor biztosítsuk neki a csöndet és a nyugalmat. A testmeleg vizes lemosás vagy fürdő is javíthat az állapotán (egyben a lázát is segít levinni).

Magas láz csillapítása

Magasabb láznál elsődleges feladat a láz csillapítása , akár gyógyszeresen, akár hűtőfürdővel vagy prizniccel - akár kombinálhatjuk is ezeket. A lázat nem kell teljesen "levinni", nem a normál testhőmérséklet elérése a cél! A lázas gyereket ne takarjunk be vastagon, és ne öltöztessük meleg pizsamába. Ezzel is segíthetjük, hogy a szervezete minél több hőt leadjon.

Ne akarjuk az aktív, pörgő gyereket mindenképpen ágyba fektetni, ha lázas. Persze, jobb, ha nyugton tud egy kicsit maradni, de inkább meséléssel, közös rajzolással, filmnézéssel foglaljuk le. Valószínűleg magától is el fog álmosodni, de ne próbáljuk mindenáron rávenni az alvásra. Ha olyan állapotban van, akkor némi séta beleférhet, de a játszótéren való rohangászásról inkább beszéljük le. Természetesen, az orvos utasítását, javaslatát tartsuk mindig be, és ha fertőző beteg a kicsi, ne engedjük közösségbe!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Láz és folyadékfogyasztás

A sok folyadék nemcsak afféle orvosi közhely: a beteg szervezetnek valóban szüksége van a folyadék pótlására. Kínáljunk tiszta csapvizet vagy szénsavmentes ásványvizet, gyümölcsteát, gyümölcsleveket (esetleg vízzel hígítva), mézes-citromos limonádét - a fekete teát és a koffeintartalmú üdítőitalokat azonban kerüljük! Ne erőltessük az evést. A lázas gyerek általában étvágytalan, nem kell tukmálni, de ha nincs gond az emésztésével (nincs hasmenése, nem hányt vagy nem fáj a gyomra), akkor ésszerű keretek között bármivel kínálhatjuk. Kerüljük a túl fűszeres, zsíros ételeket. A levesek (zöldségkrémleves vagy húsleves) folyadékot is pótolnak, a gyümölcsök pedig könnyen emészthetőek és sok vitamint tartalmaznak. A joghurt, az író vagy a kefir is jó választásnak bizonyulhatnak, akárcsak a tejbegríz, a zabkása vagy éppen a puding.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra