Nemzeti betegbiztonsági stratégia jön
A MedicalOnline beszámolója szerint ismét nekifognak a nemzeti betegbiztonsági stratégia elkészítésének, bár erre már 2011-ben is szánt uniós forrásokat az egészségpolitika. Akkor MIBES néven dolgozott rajta az Állami Egészségügyi Ellátó Központ elődje, a GYEMSZI és konzorciumi partnere, az SE Egészségügyi Menedzserképző Központja.
Mi a nemzeti betegbiztonsági stratégia célja?
A cél a szervezeti kultúra és a szemlélet megváltoztatása, valamint az egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése. A 40 hónapos futamidejű program - amelynek gazdája az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) - négy alprojektjére összesen 11,43 milliárd forintot költenek el. Betegbiztonságra 2,5 milliárd forint jut.
Utóbbiban az OKI konzorciumi partnere a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja, amelynek docense és az alprojekt szakmai vezetője, Belicza Éva a fórumon a szemléletváltás lényegeként megfogalmazta: "Ha nem tudunk őszintén beszélni a problémákról és javaslatokat tenni azok orvoslására, nem fogunk tudni előrelépni. Éppen ezért - az ágazatért felelős államtitkár felkérésére - dolgoznak egy olyan motivációs rendszer kialakításán is, amely honorálja azokat az intézményeket, amelyek a problémák feltárására, ezáltal a nemkívánatos események megelőzésére törekednek. "
Mi változik ezután az egészségügyben?
A projekt lehetőséget ad arra is, hogy a már bevált jó gyakorlatok az ország valamennyi intézményében beépüljenek a mindennapi munkába, ezért ezeket összegyűjtik, online regiszterbe rendezik, és azokból, amelyek október 31-éig beérkeznek, szakmai értékelést követően oktatási anyagot is készítenek.