Magyar egészségügy: ez változhat meg

Olyan, a biztonságos betegellátást motiváló rendszer kialakításán dolgoznak, amely honorálja az intézményeket, amelyek a problémák őszinte feltárására és a hibák kijavítására törekszenek.

Nemzeti betegbiztonsági stratégia jön

A MIBES-t, azaz az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Betegbiztonsági Stratégiát végül nem hirdették ki, ám most ugyancsak e stratégia elkészítése a végső célja az uniós és hazai forrásokból támogatott betegbiztonsági projektnek - derült ki csütörtökön, a 41. NEVES Betegbiztonsági Fórumon.

A MedicalOnline beszámolója szerint ismét nekifognak a nemzeti betegbiztonsági stratégia elkészítésének, bár erre már 2011-ben is szánt uniós forrásokat az egészségpolitika. Akkor MIBES néven dolgozott rajta az Állami Egészségügyi Ellátó Központ elődje, a GYEMSZI és konzorciumi partnere, az SE Egészségügyi Menedzserképző Központja.

Nemzeti betegbiztonsági stratégia jön központban az őszinteség
A stratégia központjában az őszinteség áll

Mi a nemzeti betegbiztonsági stratégia célja?

A cél a szervezeti kultúra és a szemlélet megváltoztatása, valamint az egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése. A 40 hónapos futamidejű program - amelynek gazdája az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) - négy alprojektjére összesen 11,43 milliárd forintot költenek el. Betegbiztonságra 2,5 milliárd forint jut.

Ezért olyan módszertani anyagok is készülnek, amelyek a szolgáltatókat támogatják a betegellátásban fellépő veszélyforrások felismerésében és azok kezelésében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Utóbbiban az OKI konzorciumi partnere a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja, amelynek docense és az alprojekt szakmai vezetője, Belicza Éva a fórumon a szemléletváltás lényegeként megfogalmazta: "Ha nem tudunk őszintén beszélni a problémákról és javaslatokat tenni azok orvoslására, nem fogunk tudni előrelépni. Éppen ezért - az ágazatért felelős államtitkár felkérésére - dolgoznak egy olyan motivációs rendszer kialakításán is, amely honorálja azokat az intézményeket, amelyek a problémák feltárására, ezáltal a nemkívánatos események megelőzésére törekednek. "

Mi változik ezután az egészségügyben?

A projekt lehetőséget ad arra is, hogy a már bevált jó gyakorlatok az ország valamennyi intézményében beépüljenek a mindennapi munkába, ezért ezeket összegyűjtik, online regiszterbe rendezik, és azokból, amelyek október 31-éig beérkeznek, szakmai értékelést követően oktatási anyagot is készítenek.

Így lehet "irányítani" a beteget Döntéseiket az emberek legtöbbször nem hűvösen racionális alapon hozzák meg, hanem befolyásolják őket az érzelmek is. Az egészségügyben ezt fel lehet használni , hogy a betegeket rávegyék a hosszú távú érdekeiknek megfelelő viselkedésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.