Majmokat klónoztak

Áttörés a főemlősök klónozásában - ezzel a címmel jelent meg a brit lapokban az a hír, hogy egy amerikai kutatócsoport tízéves makákó hím majom sejtjeit klónozta. A kutatók azt mondják, ez az eljárás az ember klónozásához is közelebb visz.

A Nature - ben megjelent közlemény szerint a kutatócsoportot vezető Shoukhrat Mitalipov új módszert talált a majomklónozásra: a legfőbb újítás, hogy a sejt maganyag-eltávolításához nem festi meg a kromoszómákat, hanem más megvilágítási technikát használ. A BBC szerint a kutatóknak sikerült őssejteket kivonni néhány klónozott embrióból, amelyek a felnőtt majom szervezetébe ültetve idegsejtekké fejlődtek. Az eljárás elvezethet több, jelenleg gyógyíthatatlan betegség, például a cukorbaj vagy éppen a Parkinson-kór kezeléséhez.

A Guardian egyenesen azt közölte, hogy ezek "az első majomklónok", ami azonban nem igaz, mert egy szingapúri professzor már négy évvel ezelőtt megtette ugyanezt - tájékoztatta lapunkat Vajta Gábor, a világ egyik legismertebb klónozója. (A jelenleg az ausztráliai Perthben élő kutató hozta létre az első afrikai klónozott állatot, egy szarvasmarhát. Vajta professzor nevéhez fűződik egy új eljárás, a kézi klónozás kidolgozása is.) Soon Chye NG szingapúri professzor már 2003-ban sikeresen klónozott majomembriókat, sokkal tovább eljutott, mint bárki más, hiszen a beültetés után már szívhangokat is detektált. A vemhességek azonban megszakadtak, a kutató pedig más témával kezdett foglalkozni.

Ami most a majmoknál történt, már nagyon-nagyon régóta esedékes volt. Vajta Gábor szerint a legnagyobb probléma az, hogy majmokkal kísérletezni rettentő drága dolog, és csak kivételes helyzetben lévő intézmények engedhetik meg maguknak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Az alacsonyszintű felhőzet késő estig kelet felé elhagyja az országot. Ezzel párhuzamosan nyugat, északnyugat felől a Dunántúlon egyre nagyobb területen növekszik meg a felhőzet. Az ország nagy részén legalább pár órára kisüt majd a nap, de az Északi-középhegység és az Észak-Alföld tágabb térsége tartósan felhős marad. Egy-két helyen gyenge eső nem kizárt. Az északnyugati szél délután mérséklődik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan borult északkeleti tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz, a Délnyugat-Dunántúlon pedig 13, 17 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este -2 és +10 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra