Mint azt korábban megírtuk, az idei évtől jelentősen átalakul az alapellátási ügyelet az országban. Az új rendszert immár az Országos Mentőszolgálat szervezi meg. A betegek a 1830-as telefonszámon kérhetik az alapellátási ügyelet segítségét. A hívások a megyei mentésirányító központokba futnak be, ahol a mentésirányítás előre meghatározott kikérdezési protokoll alapján dönt arról, hogy az adott beteget ügyeleti pontra irányítják, ügyeleti kocsit küldenek hozzá, vagy esetleg mentőt küldenek ki.
Az új ügyeleti rendszert fokozatosan vezeti be a mentőszolgálat az országban. Február 1-től elsőként Hajdú-Bihar megyében vált elérhetővé, majd márciustól Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg, áprilistól pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megye is csatlakozott. Következő lépésben május 1-től Békés és Komárom-Esztergom megyében áll át az alapellátási ügyelet az új szisztémára. A cél, hogy a jövő év elejére Budapest kivételével az egész országban egységes, a betegek számára az eddiginél jobb ellátást biztosító, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer működjön.
Az új rendszer szerint a Békés megyei betegek hétköznap 18 és 22 óra között, hétvégén és ünnepnapokon 8 és 14 óra között kereshetik fel májustól az alapellátási ügyeletet Békéscsabán, Békésen, Gyomaendrődön, Gyulán, Mezőkovácsházán, Orosházán, Sarkadon, Szarvason és Szeghalmon. Éjszakai ügyelet Békéscsabán, Gyulán, Orosházán és Szarvason működik majd. Súlyos panaszok esetére azonban azt javasolja a mentőszolgálat, hogy azonnal hívjuk a 1830-as telefonszámot. Komárom-Esztergom megyében orvosi ellátás ügyeleti időben Esztergomban, Kisbéren, Komáromban, Oroszlányban, Tatabányán és Tatán lesz elérhető, míg éjszakai ügyelet Esztergomban, Kisbéren és Tatabányán.