Megbetegítő munkahelyek - Ön tudja, mitől kell tartania?

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség és az Európai Munkavédelmi Ügynökség Nemzeti Fókuszpontja rendezett szakmai konferenciát a munkahelyi egészségfejlesztésről, a munkabalesetekről és a foglalkoztatással összefüggő megbetegedésekről.

Életünk nagy részét a munkahelyünkön töltjük, ezért is lenne fontos, hogy a munkahelyi környezet egészséges és egyben munkavédelmi szempontból is biztonságos legyen - fogalmazódott meg azon a kerekasztal-beszélgetésen, melyet kedden tartottak a fővárosi Elektrotechnikai Múzeumban.

Mint azt Dr. Groszmann Mária, az OMMF elnökhelyettese elmondta, a magyar munkavállalók és a magyar lakosság biztonsághoz és egészséghez fűződő tudata rendkívül alacsony, és ezzel Dr. Nagy Imre, az OMMF főigazgatója is egyet értett, aki szerint ennek egyik oka az is lehet, hogy az információáramlás híján a munkavállalók nagyon kevés információt kapnak az esetleges foglalkoztatási megbetegedésekről, a munkavégzéssel járó egészségügyi kockázatokról.

Kockázatos szakmák

Hazánkban a balesetek szempontjából az építőipar után a "legveszélyesebb" ágazat a kiskereskedelem, a szárazföldi szállítmányozás, az oktatás és az egészségügy. A foglalkozással összefüggő halálozások között vezetnek a rosszindulatú daganatos megbetegedések (32 százalék), a szív- és érrendszeri megbetegedések (26 százalék), ezután következnek a balesetek és erőszakos cselekmények (17 százalék), a fertőző betegségek (16 százalék), a légzőszervi megbetegedések (7 százalék), majd 1-1 százalékban az emésztőrendszeri és neuropszichológiai problémák.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kampány az egészséges munkahelyekért

Gádor János, az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) magyarországi Fókuszpontjának vezetője elmondta, különböző kiadványokkal és rendezvényekkel próbálják folyamatosan felhívni a figyelmet az aktív dolgozó lakosság egészségvédelmének fontosságára.

Az EU-OSHA éppen ezért új webes portált készített a munkahelyi egészségfejlesztéssel kapcsolatosan, amihez két új tájékoztató is tartozik, amelyek áttekintést és tanácsokat nyújtanak a munkaadóknak és a munkavállalóknak egyaránt. A tanácsok közt szerepelnek a támogató munkahelyi környezet kialakításának módszerei, az egészséghez kapcsolódó témákban való tájékoztatás, ötletek és bátorítás, pl. a dohányzás abbahagyása. A portálon helyes gyakorlati példák, valamint hasznos linkek és esettanulmányok is megtalálhatók.

A munkahelyi egészségvédelemmel kapcsolatos bővebb tájékoztatás: http://osha.europa.eu/en/topics/whp

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.