Ha egészséges valaki, akkor tovább él, biztosan megéri a nyugdíjaskort és sok évig igénybe is veszi a nyugdíjat, tehát nagyobb terhet jelent az államnak. Azonban a magasabb életkor azzal is jár, hogy az illető hosszabb ideig lesz fogyasztó, ami viszont jót tesz a gazdaságnak, esetleg még dolgozik, termel is, átadja a tudását a fiatalabb generációknak, nagyszülőként tehermentesíti a családot.
Tehát akkor jó a gazdaságnak a magasabb élettartam, ha az egészségesen eltöltött évek száma nő - hangzott el a Nemzetközi Prevenciós Társaság sajtótájékoztatóján Budapesten.
Az életminőséget olyan dolgok is javíthatják, amelyek kissé furcsának hangzanak.
- A napi testmozgás mellett a humor, egy házikedvenc jelenléte, de még az imádkozás is javíthatja az életminőséget. Sőt, egy német tanulmány szerint a nőknél a hosszabb élet egyik titka, ha a férjnek felsőfokú végzettsége van - emelte ki a konferencia egyik előadásából Jávor András, a Nemzetközi Prevenciós Társaság elnöke.
Megdöbbentő adat, de ha egy idős ember nem hirtelen hal meg, akkor életének utolsó 6 hónapjában használja el az egész életében ráfordított kiadások 60-65 százalékát. Épp ezért nem mindegy, hogy a prevenció hatására valaki dolgozik és termel, és 80 évesen kap stroke-ot, vagy prevenció nélkül 50 évesen lesz agyvérzése. Ez utóbbi esetben még több évtizedig komoly egészségügyi kiadásokkal lehet számolni, miközben a beteg értéket már nem termel - hívta fel a figyelmet Jávor András.
A prevenciónak két fajtája van. Az elsődleges prevenció az, amikor nem hagyjuk, hogy egy betegség kialakuljon, tehát megelőzünk egy betegséget. A másodlagos prevenció az, amikor tünetmentesen szűréseken veszünk részt azért, hogy egy esetleg kialakuló betegséget még az elején fel tudjanak fedezni.
A munkáltatók számra is fontos az egészséges dolgozó, mert az többet, jobban dolgozik. Ehhez viszont arra is szükség van, hogy a munkáltató aktívan kivegye a részét az egészségmegőrzésből, és ezalatt nem csak a szűréseken való részvételt kell érteni - mondta Eitel J. Vida, a Nemzetközi Prevenciós Társaság német elnöke.
Ma már például a cafeteria rendszer lehetővé teszi, hogy egészségmegőrzési programokat, egészségügyi termékeket vehessen igénybe a munkavállaló. De az is fontos, hogy a számítógép előtt ülők napi 6 óránál többet nézzék a monitort, az egész nap ülőmunkát végzők óránként 10 percet mozogjanak. Lehet például uszodajegyet adni a dolgozónak, illetve fontos az is, hogy a szabadságot úgy adják ki, hogy a munkavállaló egyhuzamban 2 hetet pihenéssel tudjon tölteni - tette hozzá Jávor András.