Meghalt Ranschburg Jenő pszichológus. Egy betegség miatt vasárnap kórházba vitték, ahol csütörtök délután elhunyt. 75 éves volt.
Ranschburg Jenő 1935. december 19-én született Budapesten. 1961-ben a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán végzett, majd 1964-ben az ELTE-n szerzett pszichológia-magyar szakos diplomát. 1963-1965 között az MTA Pszichológiai Intézetében dolgozott, 1965-1977 között az ELTE BTK pszichológiai tanszékének adjunktusa, majd docense volt. 1977 óta az MTA Pszichológiai Intézetének osztályvezetője.
Pszichológusként fejlődéslélektannal, iskolai és családi szocializációval, gyermeklélektannal foglalkozott. A tudományos ismeretterjesztés egyik hazai úttörője volt, a 80-as évek egyik legnépszerűbb tévéműsora, a Családi kör állandó szakértőjeként generációkat avatott be a pszichológia alapjaiba. Számos cikket írt különböző szak- és napilapokba, hetilapokba, folyóiratokba, emellett szerte az országban tartott előadásokat, tanfolyamokat. Rengeteg könyve is megjelent, amelyek közül a legismertebbek a Félelem, harag, agresszió, A nő és a férfi, a Pszichológiai rendellenességek gyermekkorban, a Jellem és jellemtelenség, A meghitt erőszak, a Rögök az úton: egyén és család, a Szülők könyve.
2010-ben Hazám-díjjal tüntették ki. 2009-ben Prima Primissima díjat, korábban Pro Schola Urbis díjat, Ifjúsági díjat és 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét is megkapta. Budapest díszpolgára volt.