Meginnád a borod, ha belefulladt egy muslica?

Gyakori és igen bosszantó pillanat, amikor a poharunkba pillantva egy, a bor tetején élettelenül lebegő muslicát pillantunk meg. Vajon mi a helyes lépés ilyen esetekben? Öntsük ki a pohár tartalmát egy az egyben a lefolyóba, vagy elég, ha csak kipiszkáljuk a döglött rovart fogyasztás előtt? Mutatjuk, mit mond a szakértő.

A muslicák rothadó élelmiszerekkel táplálkoznak, így aztán főként szeméttárolók, komposztládák, csatornák környezetében fordulnak elő nagy számban. A lebomló élelmiszereket rengeteg mikroorganizmus népesíti be, amelyek a muslicák testére tapadva bárhova eljuthatnak, ahova csak az apró rovarok következő állomásukként leszállnak. Mint azt Primrose Freestone, a Leicesteri Egyetem klinikai mikrobiológusa írja a The Conversation oldalán megjelent cikkében, e mikrobák közé tartoznak olyan baktériumok, mint az Escherichia coli, Listeria, Shigella és Salmonella. Ezek mindegyike súlyos fertőzést okozhat még az egészséges szervezetben megtelepedve is. Logikusnak tűnik tehát, hogy amikor a vacsorához kitöltött borban észreveszünk egy döglött muslicát, a biztonság kedvéért inkább öntsük is ki azonnal az egészet a mosogatóba, nehogy baj legyen belőle. Vagy mégsem?

borba fulladt muslica
A szakértő szerint nem menthetetlen a bor akkor sem, ha muslica fullad bele. Fotó: HáziPatika.com

Nem baktériumoknak való vidék

„Tudományos bizonyítékok támasztják alá, hogy így csak elpocsékolnánk egy pohár finom bort” – szögezi le Freestone. Először is érdemes ugyanis figyelembe venni, hogy a bornak viszonylag magas, fajtától függően 8-14 százalék körüli az alkoholtartalma, illetve a pH-értéke is csupán 4-5 közötti, tehát savas kémhatású. Az alkoholról közismert, hogy remekül gátolja a kórokozók szaporodását, részben ez is az oka annak, hogy a borok olyan sokáig elállnak. Emellett laboratóriumi vizsgálatok is igazolják, hogy amennyiben a bor alkoholtartalma olyan szerves savakkal társul, mint például az almasav, akkor képes gátat szabni az E. Coli és a Salmonella fejlődésének.

Szintén fontos szempont, hogy ahhoz, hogy a muslicák által behurcolt bakteriális szennyeződés valóban fertőzéshez vezethessen, a kórokozóknak megfelelő számban és metabolikusan is megfelelő állapotban kell jelen lenniük az italban. A legtöbben azonban ügyelnek arra, hogy a bort előre behűtve fogyasszák, ami az ételfertőzést kiváltani képes baktériumok jelentős része, illetve anyagcseréjük számára egyfajta sokkot okoz, alapjaiban ellehetetlenítve a szaporodásukat. De még ha hűtetlenül isszuk is a bort, amelybe a muslica közvetítésével elegendő mennyiségű baktérium került, Freestone szerint a kórokozók nagy valószínűséggel akkor is túlzottan nagy károsodást szenvednének el, elveszítve fertőzőképességüket, mert a borok összes fajtája eleve természetes antibakteriális hatással bír – hőmérséklettől függetlenül.

Maga a muslica sem ártalmas

Tegyük fel azonban, hogy mégis életben marad néhány mikroba, amelyek az elfogyasztott borral együtt bejutnak a szervezetünkbe. Nos, az igazi horror csak ott kezdődik számukra! Az ételfertőzést kiváltó kórokozók általában rendkívül érzékenyek a savas környezetre, így aztán a gyomorsav a DNS-üket károsítva hamar kiirtja őket. Emellett szembe kell nézniük egyéb pusztító kihívásokkal is, kezdve az emésztőenzimektől a nyálkahártya csapdát jelentő váladékán át egészen az örökké éber immunrendszerig. „A rovarok által közvetített baktériumok aligha tudnak ilyen körülmények között fertőzést okozni. Hacsak nem vagy baktériumfóbiás, azt javaslom, hogy szedd ki a muslicát, majd idd meg a bort” – mondja a szakértő. „Sőt, ha szeretnél egy kis extra fehérjét, akár még le is nyelheted a muslicát. A bor ízére az se lenne kihatással, ha egyszerre több is belefulladna. Az emésztőrendszered pedig éppúgy fel fogja dolgozni, ahogy azt bármilyen más fehérjével is tenné. Egészségünkre!”

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.