Meglepő dolgon múlik, milyen gyorsan hat a gyógyszer

Amikor fáj a fejünk, vagy egyéb kellemetlenséget érzünk, csak arra vágyunk, hogy az mielőbb elmúljon. Ahhoz viszont, hogy a bevett gyógyszer valóban gyorsan használjon is, oda kell figyelnünk egy fontos dologra.

A testhelyzetünk is nagyban befolyásolja, hogy milyen gyorsan hatnak a gyógyszerek, a helytelen testtartás ugyanis késleltetheti a szervezetben a hatóanyagok lebomlását és felszívódását – állapították nemrégiben meg a Johns Hopkins Egyetem kutatói, akik a gyomor anatómiáját és a gyógyszerek feloldódásának mechanikáját vizsgálták.

Nagyon meglepődtünk, hogy mekkora mértékben befolyásolja a tabletták feloldódási sebességét a testtartás. Még soha nem gondolkodtam azon, hogy vajon jó pózban veszem-e be a gyógyszereket, de ezentúl biztosan figyelek majd erre” – fűzte hozzá az eredményekhez Rajat Mittal folyadékdinamikai szakértő, aki a tanulmány vezető szerzője volt.
gyógyszer, gyógyszer hatóideje
A testhelyzetünk is nagyban befolyásolja, hogy milyen gyorsan hatnak a gyógyszerek. Fotó: Getty Images

Miért fontos, hogy milyen pózban vagyunk?

Az elmúlt években több olyan modellt is létrehoztak a tudósok, amelyek hitelesen ábrázolják a fontos szerveink működését. A Johns Hopkins Egyetem kutatói által kifejlesztett StomachSim az egyike az első modelleknek, amelyekkel valósághűen prezentálhatják az emberi gyomor „viselkedését”. A fizikát, a biomechanikát és a folyadékmechanikát ötvözve imitálni tudták, hogy mi történik a gyomorban az étel megemésztése, illetve a gyógyszerek lebontása során.

Fontos tudni, hogy a legtöbb gyógyszer nem fejti ki a hatását egészen addig, amíg a gyomorból át nem kerül a bélbe. Tehát minél előbb eljut egy tabletta a gyomor alsó részébe, annál gyorsabban kezd feloldódni, és annál hamarabb kezdenek felszívódni a hatóanyagok a vékonybél első részében, a nyombélben. Ha tehát az a cél, hogy a gyomor alsó részébe „célozzuk” a gyógyszert, akkor kritikus fontosságú a testtartás – mind a gravitáció, mind a gyomor természetes aszimmetriája miatt.

Bizonyos gyógyszereknél különösen fontos, hogy például éhgyomorra vegyük be, máskor viszont az a gond, hogy a fényérzékeny tablettákat rosszul tároljuk. Hét tipp, hogy jól bánjunk a gyógyszereinkkel.

Ez a legjobb póz, ha gyors enyhülésre vágyunk

A kutatócsapat négy testtartást is tesztelt. Azt látták, hogy a legjobb, ha a jobb oldalunkon fekve vesszük be a tablettákat –így ugyanis több mint kétszer olyan gyorsan oldódnak fel a gyógyszerek, mint egyenes testtartásban bevéve. A bal oldalon fekvés pedig a legrosszabb ebben a tekintetben.

Míg a jobb oldalunkon fekve bevett tabletták átlagosan 10 perc alatt kezdenek hatni, addig a függőleges testhelyzetben beszedett gyógyszernek 23 percre, a bal oldalunkon fekve lenyelt orvosságnak pedig több mint 100 percre van szüksége ahhoz, hogy kifejtse a hatását – hívták fel a figyelmet a szakértők.

A gyomor állapotán is sok múlik

A csapat azt is megvizsgálta, hogy mennyire hat ki a gyógyszerek felszívódási idejére, ha egy beteg gyomra nem a „nagy könyv szerint” működik. A kutatók azt látták, hogy már a gyomor állapotának kismértékű változása is jelentős különbségekhez vezethet a szájon át szedett gyógyszerek hatóidejében. Ha tehát egy személy gasztroparézissal vagy „gyomorbénulással” küzd (ami azt jelenti, hogy a gyomor izmai nem megfelelően működnek, ezért az elfogyasztott ételek a kelleténél több időt töltenek benne), az legalább annyira korlátozza a tabletták hatékonyságát, mint a rossz testtartás. A gasztroparézis gyakran a diabétesz vagy Parkinson-kór kísérőbetegségeként jelenik meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.