Mégsem okoz rákot a mobiltelefon?

Finn kutatók állítják, hogy tévedés az a feltételezés, miszerint a mobiltelefon használata agytumort okozhat. Ezzel szemben az Egészségügyi Világszervezet nemrég felhívta a figyelmet a mobilozás ilyen irányú veszélyeire.

A WHO közleménye az Interphone 13 országra kiterjedő vizsgálata alapján készült, amely szerint már napi negyed óra mobilozás is komolyan növeli az agydaganat kialakulásának veszélyét, ráadásul a betegség csak 15-20 év múlva fog megjelenni. A szervezet így a kávéval és a kloroformmal közös kockázati kategóriába sorolta a készülékeket.

A Tamperei Egyetem munkatársai szerint azonban a radioaktív sugarak nem hatolnak be olyan mélyre az agyba, hogy komolyabban károsíthatnák azt. Megfigyeléseik szerint a sugarak 90 százaléka öt centiméteren belül marad, ám nem tapasztalták úgy, hogy a sokat telefonáló emberek agyában nagyobb valószínűséggel alakulna ki tumor ezen a területen. A vizsgálat a Manchasteri Egyetem korábbi kísérletét vette alapul, amely szintén nem talált ilyen összefüggést.

A kutatás vezetője, Dr. Suvi Larjavaara ugyanakkor elismerte, hogy az eredmények nem teljesen megnyugtatóak, hiszen akár évtizedek múlva is megjelenhet a daganat. Márpedig vizsgálatuk alanyainak mindössze öt százaléka mobilozik legalább tíz éve. Tavaly készült egy kutatás régóta telefonhasználók körében, amely nem talált összefüggést a tumor és a készülékek között, ugyanakkor egy másik megfigyelés azt mutatta, hogy a sugarak megváltoztatják az agysejtek aktivitását. Egy harmadik kutatás 888 agydaganatos beteget vizsgált 2000 és 2004 között, és ennek során úgy találták, nem befolyásolja a tumor elhelyezkedését az, hogy az érintettek korábban melyik oldalon telefonáltak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra