A nyári kánikula idején fokozott nyomás nehezedik a kórházakra, főleg ha legalább 4 vagy több napig tart. Ekkor már érezhetően emelkedik a felvételek száma.
Giuseppe Mastrangelo és munkatársai az olaszországi Padovai Egyetemről megvizsgálták a 75 évnél idősebb páciensek kórházi felvételi lapját az északkelet-olasz Veneto régiót érintő öt nagy kánikula hullám idején 2002 és 2003 között. Arra az eredményre jutottak, hogy a kánikula minden egyes napjával a folyadék és elektrolitzavar, heveny veseelégtelenség és hőguta miatti kórházi felvételek száma 16 százalékkal, légzési nehézség miatti 5 százalékkal nőtt. A csak egy-egy napon át tartó meleg kevesebb problémát okozott, ami azt sugallja, hogy a hűvös időszakban regenerálódni tud a szervezet.
Általában a nyár első kánikula hulláma a legveszélyesebb, bár a kórházi felvétel szempontjából még az utolsó is kritikus. Ez azt jelenti, hogy az élettani alkalmazkodás és a viselkedésváltozás, amely a hőséget követi, nem véd meg a megbetegedéstől.
A tanulmány megerősíti a korábbi tanulmányok azon tapasztalatait is, hogy a halálozási arány is összefüggésben van a hőséggel, amely különösen az idősek körében emelkedik. Egyébként ez az első vizsgálat, mely összefüggést keres a kánikula intenzitása, tartama és az általános egészségre gyakorolt hatása között. "Megfelelő tájékoztatással és előkészületekkel nagyon sok hőséghez köthető megbetegedés megelőzhető" - állapítják meg a szerzők.
"Az eredményeknek fontos jelentősége van időjárás-egészségügyi előrejelzések szempontjából is" - nyilatkozta Mastrangelo. "Elemzéseink szerint az első pár kánikulai napnak csak minimális hatása van, ez pedig igazolja azt a típusú egészségügyi riasztási rendszert, ahol a hőségriadó szintje összefüggésben van a forró, fülledt napok számával" - mondta a szakember.
Animáció: HáziPatika.com