Az időszámításunkat is érintő változást szavaztak meg az Általános Súly- és Mértékügyi Konferencia (General Conference on Weights and Measures) párizsi ülésére összegyűlő tudósok. Döntésük szerint 2035-re megszüntetik a szökőmásodpercek használatát az időszámításban – adta hírül a Nature.
Újabb Y2K pánik jöhet az átállás miatt?
A szökőmásodperceket 50 évvel ezelőtt, 1972-ben vezették be amiatt, mert a hivatalos idő meghatározására szolgáló atomóra nincs teljesen pontos szinkronban a Föld forgásának ütemével. Bizonyos környezeti hatások, például erősebb földrengések miatt a koordinált világidő (angol rövidítéssel UTC) és a csillagászati világidő (UT1) minimálisan eltérhetnek egymástól. Amennyiben a két időrendszer több mint 0,9 másodperccel eltávolodik egymástól, úgy a szökőmásodpercet alkalmazzák, hogy ezzel korrigálják az eltérést.
A problémát az jelenti, hogy a különböző szervezetek eltérően kezelik a szökőmásodpercet, ami egy efféle, digitálisan összehangolt működésű világban már komoly gondot okozhat. Emiatt több nagy techcég, például a Facebook, és a Google régóta kéri a gyakorlat beszüntetését. A kutatók azt javasolták, hogy legalább egy évszázadig ne használjuk a szökőmásodpercet, így az UT1 és az UTC körülbelül 1 perccel kicsúszhat a szinkronból.
Nem véletlenül hagytak ugyanakkor több mint 12 évet az átállásra, a szökőmásodpercek eltörlése a többi között a műholdas rendszer és meteorológiai állomások működését is befolyásolja majd. Azoknak a csillagászoknak, akik az UT1-re támaszkodnak teleszkópjaik beállításakor, szintén alkalmazkodniuk kell majd az új helyzethez. A bizonytalan tényezők miatt sokan már most az 1999-ben világpánikot okozó Y2K-problémához hasonlítják az átállást, amikor attól féltek, hogy a 2000-es dátum fordulójával összeomlik az informatikai rendszer.