A téli hónapok alatt kevesebb figyelmet fordítunk bőrünk védelmére, de a bőrrákról a többi daganattípushoz képest is viszonylag kevés szó esik. Pedig Magyarországon is egyre nagyobb problémát jelent ez a betegség: a festéksejtekből kiinduló melanoma malignum gyakorisága évente 3 százalékkal növekszik, az elmúlt 20 év során több mint duplájára emelkedett a diagnosztizált esetek száma. Leggyakrabban a 40 és 50 éves korosztályt érinti, de szinte bármelyik életkorban előfordulhat, és a közhiedelemmel ellentétben nem csak a leégett bőrfelületen tűnhet fel.
A melanoma olyan helyeken is kialakulhat, amely viszonylag keveset érintkezik napfénnyel - például a talpon, vagy a nemi szervek környékén. Laikus szemmel szinte észrevehetetlen anyajegy-elváltozások jelzik elsőként a bajt, ezért a megelőzés leghatásosabb módja a rendszeres szűrővizsgálat , melynek során a bőrgyógyász átfogó képet kaphat a testünk teljes felületéről, és megállapíthatja, hogy a gyanúsnak tűnő anyajegyek valóban veszélyt jelentenek-e?
Milyen gyakran járjunk szűrésre?
Évente legalább egy alkalommal érdemes részt venni egy ilyen vizsgálaton. Leginkább télen és tavasszal javasolják a bőrgyógyász felkeresését, még a melanomát ingerlő, napfényes hónapok előtt. Ilyenkor az orvos feltérképezi az összes képletet a bőrünkön, és javasolhat eltávolító műtétet, ha kórosnak ítél meg valamit. Legjobb, ha felvétel is készül a "gyanús" területekről, így figyelemmel kísérhető minden elváltozás.
A szűrővizsgálata során a legtöbb esetben feltérképezik a teljes bőrfelületet, és az adatokat abban az esetben is tárolják, ha nem találnak veszélyesnek ítélt elváltozást. Későbbi vizsgálatok során így össze tudják hasonlítani az anyajegyeket, és könnyebben észrevehető, ha valamelyik megváltozott. Általában évekig tart, míg a melanoma kifejlődik, de fontos, hogy az orvosok még időben felállítsák a diagnózist. Korai, in situ állapotban a bőr legfelső rétegét még nem törik át a daganatsejtek, így egy sebészi kimetszéssel az áttétképződés is megelőzhető.