Február elsejétől Pest és Fejér vármegye is csatlakozott az új ügyeleti rendszerhez, így Budapest kivételével már országszerte az egységes alapellátási rendszer szerint fogadják a betegeket. A rendszert az Országos Mentőszolgálat működteti, a páciensek pedig az 1830-as szám hívásával egységes, betegközpontú ellátást kaphatnak. A mentőszolgálat munkatársa feltesz néhány fontos kérdést, és a kapott információ alapján tanácsokat ad, vagy jelzi, ha a hívó állapota lehetővé teszi, hogy megvárhatja a legközelebbi rendelési időt. Amennyiben az esetet súlyosnak ítéli meg, akkor ügyeletes ellátót küld a telefonálóért, sürgős esetben pedig mentőautót.
A cél egy gyorsabb betegutat és magasabb színvonalú ellátást biztosító rendszer kiépítése volt, ugyanakkor az átállás nem mindenki szerint volt zavartalan. Az RTL Híradó riportjában név nélkül nyilatkozott az egyik vidéki ország sürgősségi orvosa, mint elmondta, náluk nőtt a betegforgalom, illetve az egyik fővárosi kórház ápolónője is hasonló tapasztalatokról számolt be. Az Országos Kórházi Főigazgatóság a Híradó megkeresésére ugyanakkor azt nyilatkozta: „országosan nem tapasztaltak jelentős növekedést” a sürgősségi osztályokon.
OMSZ: valamennyi beteg a számára legmegfelelőbb ellátást kapja
– Az új ügyeleti rendszer bevezetésével összefüggésben nem a sürgősségi osztályok terhelése, hanem a központi betegosztályozó (triázs) egység forgalma emelkedhet, ami pedig azt jelenti, hogy az SBO-k és a melléjük települt alapellátási ügyeletek közös betegosztályozása hatékonyan működik, vagyis valamennyi beteg a számára legmegfelelőbb ellátást kapja – írja a HáziPatikának küldött levelében Dr. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója. "A triázs a nem súlyos állapotú betegeket a sürgősségin történő hosszabb várakozás helyett rögvest az alapellátási ügyeletre irányítja, ahol megfelelően ellátják. Ilyen módon az SBO leterheltsége is csökken, és ott a valóban sürgős, súlyos esetekre koncentrálhatnak. Az új alapellátási rendszer tehát nemcsak a beteg gyermekek és felnőttek számára nyújt a korábbinál magasabb színvonalú ellátást, hanem az egészségügyi ellátórendszer működését, hatékonyságát is javítja" – tette hozzá a főigazgató.