Mi a cukorbetegség? (2)

Autoimmun vagy életmódbeli okok miatt is kialakulhat cukorbetegség, amely világszerte a leggyakoribb anyagcsere-betegségnek számít. Milyen típusai vannak, és hogyan alakulhat ki?

A glükóz felvételére, a szőlőcukor a vizelettel kiürül a szervezetből. Neve is innen ered: a diabetes mellitus „mézédes átfolyás”-t, vagyis cukorvizelést jelent magyarul. A ma ismert diagnosztikai eljárások hiányában, a középkorban az orvosok is csak a vizelet megkóstolásával ismerhették fel a betegséget.

Ebben az állapotban a sejtek "éhezni" kezdenek, míg a vércukorszint megemelkedik. Ezek együttes hatásai okozzák a cukorbetegség tüneteit, amely Magyarországon is több mint félmillió embert érint. Ennek a számnak ráadásul többszöröse is lehet a fel nem ismert, kezeletlen cukorbetegek száma, sokan ugyanis vonakodnak orvoshoz fordulni tüneteikkel. Kezeletlenül a diabétesz ugyanakkor számos súlyos szövődménnyel járhat, például megnöveli a stroke és a különböző vesebetegségek esélyét, az elégtelen vérellátás miatt pedig akár a végtagok amputációjával is végződhet.

Világszerte drámaian növekszik a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők száma

Kialakulásának okai szerint megkülönböztethetünk 1-es és 2-es típusú, másodlagos, illetve terhességi cukorbetegséget . Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun okokra vezethető vissza, a szervezet immunsejtjei ugyanis idegenként azonosítják, és megtámadják a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeit. A diabéteszes esetek 10 százaléka tartozik ebbe a csoportra, egyik jellegzetes tünete, hogy a páciens a diagnózis előtt jelentős súlyt veszít. Kezeletlenül a magas vércukorszint életveszélyes állapotot okozhat, a beteg kómába is eshet.

A jelenleg érvényes meghatározás szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Kialakulásának okairól, és kezeléséről az alábbi cikkünkben olvashat!

Világszerte drámaian növekszik a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők száma, tízből kilenc diabétesz ebbe a kategóriába tartozik. Az 1-es típussal ellentétben a betegek jellemzően elhízottak, a hasi zsírszövetek felszaporodásával inzulinrezisztencia áll be. A rezisztenciára a hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel válaszol, a betegség előrehaladtával azonban már nem tudja kompenzálni azt. A betegséget rendszerint magas vérnyomás és vérzsírszint is kíséri, melyek az erek elmeszesedéséhez, így keringési rendellenességekhez vezetnek.

Bizonyos genetikai eltérések és betegségek másodlagos cukorbetegség kialakulásához vezethetnek, illetve egyes szteroidtartalmú gyógyszerek is növelik a kialakulásának esélyét. Nevéhez hűen a terhességi diabétesz a várandósság ideje alatt alakulhat ki, a szülést követően a betegség elmúlhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra