Miért jó az immunterápia?

Immunonkológia során a szervezet immunrendszerét specifikusan a tumorsejtek ellen fordítják. Különösen ígéretesek azok a vakcinák, melyek az úgynevezett neoantigének ellen irányulnak: ezek olyan fehérjék, melyek genetikai mutáción mentek keresztül a daganatos sejtekben, és ezért különböznek az egészséges sejtekben található társaiktól.

Az apró változás - néha csak egyetlen fehérjeblokk változik - a tumorsejtek felületén újszerű immunológiai jellemzőket ad a fehérjének, melyeket az immunrendszer T-sejtjei így idegenként kezelnek. A terápiás vakcinák, melyek mutáción átesett, rövid fehérje fragmenseket vagy peptideket tartalmaznak, az immunsejteket kifejezetten a daganat ellen irányítják - olvasható a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) honlapján .

vakcinák

Mire szolgálnak a tesztek?

Prof. Michael Platten, a Német Rákkutató Központ (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ) tanszékvezetőjének és a Heidelbergi Egyetemi Kórház vezető tanácsadójának elmondása szerint azonban az alapvető előfeltétele az ilyen típusú vakcina hatékonyságának az, hogy peptidje az immunsejtekkel a tumor felszínén találkozzon, és az olyan alakú legyen, hogy pontosan illeszkedjen. Az új teszt képes észlelni, hogy ez így van-e.

Az immunterápia alapja az a felismerés, miszerint minden emberi szervezetben vannak ráksejtek, de normál esetben az immunrendszer képes arra, hogy felismerje és elpusztítsa azokat. Hogy mely daganatok esetén hozhat áttörést ez a kezelési mód, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

A vakcina peptidnek pontosan kell illeszkednie a tumorsejtek felszínén a specifikus prezentált, úgynevezett MHC molekulákkal. Az immunsejtek ugyanis csak akkor reagálnak, ha az antigén a megfelelő MHC-molekulákhoz kapcsolódik. Ellenkező esetben a szervezet immunválasza sikertelen.

Platten és kollégái egy okos megoldást találtak erre a problémára: A Proximity Ligation Assay (PLA) vizsgálat két antitest használatán alapul, az egyik a neoantigéneket ismeri fel, a másik pedig az MHC molekulákat. A molekuláris-biológiai reakciók csak abban az esetben adnak jelet, ha a két antitest célszerkezete egymás közvetlen közelében van.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy apró változás a tumorsejtek felületén újszerű immunológiai jellemzőket ad a fehérjének
Egy apró változás a tumorsejtek felületén újszerű immunológiai jellemzőket ad a fehérjének

A kutatók az új teszt hatékonyságát az egyik. agyrákban megtalálható tumor neoantigén használatával bizonyították. Az idő több mint 70 százalékban a specifikus agytumorok, melyek alacsony malignitású (low grade) gliómákként ismertek, azonos "típust" mutattak a DNS-ükben. Ennek eredményeképp az izocitrát dehidrogenáz 1 (IDH-1) nevű enzim egyetlen specifikus fehérje építőköve a fehérje szekvencia 132. pozíciójában kicserélődött.

Számos klinikai vizsgálat zajlik jelenleg világszerte, melyek célja az ígéretes vakcinák tesztelése és a célzott immunterápiás lehetőségek kibővítése. Ezeknek a készítményeknek az előállítása és adagolása szigorúan szabályozott keretek közt történik. A biztonságos kezelés érdekében már az 1970-es években megszületett az a mai napig is érvényben lévő alap koncepció, mely a készítmények összeállításának módját egységesen szabályozza.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.