Miért vagyok már megint náthás?

Sokan érezhetjük úgy az őszi-téli időszakban, hogy szinte állandóan betegek vagyunk. Még ki sem gyógyultunk az egyik megfázásból, máris itt a másik. Mi lehet ennek az oka?

A gyakori megbetegedések hátterében több ok is meghúzódhat. Ezeket Dr. Augusztinovicz Monika , a Fül-orr-gégeközpont orvosa ismerteti.

Kevés alvás

Egy korábbi kutatás is alátámasztotta, hogy a kevés alvásnak egészségünk látja kárát. A 164 felnőtt bevonásával készült tanulmányból kiderült, hogy napi 6 óra alvás mellett a 18 és 55 év közötti résztvevők gyakrabban lettek náthásak, mint azok, akik napi 7 órát töltöttek pihenéssel. A kockázat az alvásidő csökkenésével egyenes arányban nő. A 6 órát alvók 4,2-szer, az 5 órát alvók pedig 4,5-szer gyakrabban betegszenek meg.

Az elegendő alvásidő mellett az alvás minőségére is fontos ügyelni. Hiába alszik valaki 7 órát, ha közben többször felébred. Ha rendszeresen fáradtan, fejfájással és kiszáradt torokkal ébredünk reggel, akkor előfordulhat, hogy horkolunk vagy alvási apnoéban szenvedünk. Ezt fontos kivizsgáltatni és kezeltetni, mert szövődményként gyakori megfázások , illetve krónikus betegségek is jelentkezhetnek - figyelmeztet a szakember.

nátha, megfázás, őszi betegségek, influenza, gyakori megbetegedés, őszi-téli időszak
Egy fel nem ismert allergia is állhat a panaszok hátterében. Fotó: iStock

Kevés folyadék

Megfázás: mikor menjünk orvoshoz? A válaszért kattintson ide!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha kevés folyadékot fogyasztunk napközben, az az egész szervezetünkre hatással van. Ha keveset iszunk, azt az orrnyálkahártya is jelzi: könnyebben kiszárad. Ha emellett még a lakás levegője is száraz, akkor a helyzet tovább romlik. Megfelelő nedvesség hiányában az orrnyálkahártya nem tudja ellátni védő funkcióját, sérülékenyebbé válik, mi pedig gyakrabban leszünk emiatt betegek. Hogy ezt elkerüljük, igyunk eleget, ha pedig száraz a belső levegő, akkor párásítsunk.

Reflux

A gyomorégés, illetve a szegycsont körüli területen jelentkező égő érzés a reflux tipikus tünete, ám kevesen tudják, hogy ez a betegség légúti tüneteket is okozhat. A gyomorsav ugyanis eljuthat egészen a garatig, így az érzékeny nyálkahártyát ezen a területen is irritálhatja. Árulkodó jel, ha szinte minden reggel torokfájással ébredünk, de a reflus akár krónikus orrmelléküreg-gyulladást is előidézhet.

Alacsony D-vitaminszint

A vas, cink és C-vitamin mellett a D-vitamin is támogatja az immunrendszert a légúti betegségek megelőzésében. A D-vitamin ajánlott napi mennyisége 18 év alatt 1000NE, 18 év felett 2000NE. Vérvizsgálattal lehetőség van pontosan meghatározni a személyre szabott dózist, melynek kezdő adagja - hiányállapot esetén - lehet ennél magasabb is.

Fel nem ismert allergia

A lakáson belüli allergének ezekben a hónapokban is okozhatnak tüneteket. A fel nem ismert allergia tünetei könnyen összekeverhetők a náthás panaszokkal. Ha a tüsszögés, az orrfolyás, az orrviszketés és az orrdugulás heteken át nem múlik, érdemes ezt a lehetőséget is vizsgálni. A kezeletlen allergia ráadásul állandó gyulladásban tartja az orrnyálkahártyát, ami miatt még fogékonyabbá válunk a fertőzésekre. Ilyen esetben az allergia kezelésével csökkenteni lehet a légút betegségek gyakoriságát is - magyarázta a szakember. A háziállatok szőre és a poratka a leggyakoribb kiváltó ok, de a penészgomba is felelős lehet a gyakori náthás tünetekért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.