Milyen gyógyszerekkel készüljünk az ünnepekre?

A betegségek és a kellemetlen tünetek nem ismerik a naptárat, ezért akár karácsonykor és szilveszterkor is ránk rúghatják az ajtót. A lehető leggyorsabb kezelés, illetve a nagyobb baj megelőzése érdekében érdemes tehát felkészülni erre az időszakra (is). Mutatjuk, mi legyen mindenképpen házi patikánkban.

„Az ünnepi időszakhoz közeledve kiemelten fontos, hogy átgondoljuk, melyek azok a gyógyszerek és egyéb egészségügyi termékek, amelyekre az év végén is szükségünk lehet. Értékes órákat veszíthetünk azzal, ha egy létfontosságú gyógyszer vagy kötszer nem található meg otthonunkban, hanem keresnünk kell az éppen nyitva tartó vagy ügyeletes gyógyszertárat. Különösen lényeges ez azért is, mert az ünnepek körül változhat a gyógyszertárak nyitva tartása is” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI).

De mi legyen mindenképpen házi patikánkban, és mire kell még figyelnünk az ünnepekhez közeledve? Mutatjuk a szakértők tanácsait a megfelelő felkészüléshez.

lázas, beteg nő fekszik
Még az ünnepek előtt nézzük át, van-e otthon láz- és fájdalomcsillapító. Fotó: Getty Images

Ezekből mindig legyen otthon

Az OGYÉI azt javasolja, hogy az ünnepek előtt mindenképpen nézzük át, van-e otthon az alábbiakból:

  • lázcsillapító,
  • fájdalomcsillapító,
  • görcsoldó,
  • hányáscsillapító,
  • hashajtó,
  • hasmenést megállító,
  • emésztést segítő,
  • illetve puffadás elleni gyógyszerek.

Jó szolgálatot tehet még egy orrspray is, amellyel hatékonyan enyhíthetjük az orrdugulást és/vagy az orrszárazságot az ünnepek alatt is. A gyógyszertárakban dolgozók biztosan készségesen segítenek a megfelelő készítmények kiválasztásában. Fontos továbbá, hogy ne feledkezzünk meg a folyamatosan szedett gyógyszereink időben történő beszerzéséről sem.

De nem mehetünk el szó nélkül a mellett sem, hogy kisebb-nagyobb háztartási balesetek bármikor előfordulhatnak, a karácsonyi sütés-főzés és zsibongás közepette pedig még nagyobb a kockázat. Biztonság kedvéért tehát sebfertőtlenítőt és sebtapaszt, illetve néhány tekercs kötszert is mindig tartsunk otthon.

A gyógyszereket elérhetőségük alapján két nagy csoportra oszthatjuk: a vényköteles és a vény nélkül is megvásárolható gyógyszerekre. De vajon mi a különbség a két termékcsoport között, és mire kell figyelni, ha recept nélkül kapható gyógyszereket szednénk? Mutatjuk.

Az sem mindegy, hogyan tároljuk

„Mind a gyógyszerek, mind az egyéb egészségügyi termékek esetén különös gondot kell fordítani arra, hogy tárolásuk megfelelő körülmények között történjen, hiszen – felhasználhatósági időtartamuk végéig – csak így biztosítható a megfelelő minőségük. Minden termék csomagolása tartalmazza az erre vonatkozó figyelmeztetést, ezt minden körülmények között tartsuk be” – emelte ki az OGYÉI, hozzátéve, hogy mindig a gyermekektől elzárva tároljuk a gyógyszereinket. De az sem hátrány, ha a háziállataink sem férnek hozzá ezekhez a – számukra – potenciálisan veszélyes szerekhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakemberek mindezek mellett azt ajánlják, hogy az év vége felé közeledve ellenőrizzük otthon tárolt gyógyszereink lejárati idejét is. Ha bármelyik készítmény esetében már meghaladtuk a feltüntetett időpontot, a szert nem szabad felhasználni! De vajon mit kell tenni a lejárt gyógyszerekkel? Az OGYÉI ajánlása szerint „vigyük vissza kedvenc gyógyszertárunkba, ahol gondoskodnak azok szakszerű megsemmisítéséről”. Az injekciós tűket és fecskendőket pedig a kórházak vagy szakrendelők kihelyezett gyűjtőibe dobhatjuk. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.