A központ olyan digitális eszközparkkal rendelkezik, amely egyedinek mondható a hazai szülészetei közellátásban. A várandósokat a világon is csúcstechnológiát képviselő ultrahang-berendezéssel vizsgálják, és ebből a berendezésből az év végére a tervek szerint kettő működik majd a klinikán.
Cél a korai diagnózis
Az új foeto-maternalis centrum (FMC) nagy mértékben segíti az egész dél-alföldi régió szülészeti, nőgyógyászati ellátását és komoly minőségjavulást hoz majd a várandósgondozásában – mondta el a helyszínen Széll Márta stratégiai rektorhelyettes. Fendler Judit kancellár úgy fogalmazott: az egyetem felelőssége minden lehetséges módon segíteni, hogy a régióban minél többen megszülethessenek, tanulhassanak és egészségben élhessenek.
A szorosabb várandósgondozás, a szisztematikus, rendszeres szűrés lehetővé teszi, hogy időben felismerjék a magzati kórállapotokat, ami pedig megfelelően tervezhetővé és optimálissá teszi az ellátást – emelte ki Várbíró Szabolcs klinikaigazgató, hozzátéve, hogy a régió várandósgondozását is ennek megfelelően alakítják át.
A gépek eddig csak a magánellátásban voltak jelen
A foeto-maternalis medicina, vagyis az anya-magzat orvostudomány – mint arról Elekes Tibor főorvos tájékoztatott – néhány évtizedes szakterület, tevékenységének középpontjában a szűrés mellett a komplikált terhességek diagnosztikája, terápiája és menedzsmentje áll. A szakterület párhuzamosan fejlődik az ultrahang technológiával és a molekuláris genetikával. Az ilyen szűrésekhez szükséges nagy teljesítményű ultrahang-berendezések először a magánellátásban jelentek meg Magyarországon az elmúlt másfél, két évtizedben. Ezek a privát ellátók a Down-szindróma szűrés, a kora terhességi szív- és érrendszeri szűrések, a kora terhességi áttekintő és kiterjesztett ultrahangvizsgálatok, a nem invazív magzati genetikai tesztek, a koraszülésszűrés, a terhességi mérgezések szűrésének úttörői voltak – közölte a szakember.
Az új centrum szakembereinek többsége a szakmai tevékenysége gerincét a privát szférában végezte. Ennek a magánellátásban felhalmozott tudásnak azonban a közellátásban a helye, ezt pedig a Szegedi Tudományegyetem lehetővé tette – mondta el a főorvos.