Nagyon fontos, hogy a véradás előtt kellően kipihenjük magunkat, azaz lehetőség szerint aludjunk legalább 7-9 órát éjjel. Készülődés közben válasszunk olyan öltözéket, amelyben a vérvételt végző egészségügyi személyzet könnyen hozzáférhet a karunkhoz, illetve ne hagyjuk otthon a személyazonosító okmányainkat se. A rosszullétek megelőzésében is sokat segít, ha odafigyelünk a megfelelő folyadékpótlásra, semmiképpen se fogyasszunk viszont alkoholt, továbbá érdemes kerülni a zsírosabb ételeket is.
Mire figyeljünk vérvétel után?
Amint végeztünk, először is együnk valamit. A magasabb cukortartalmú ételek és italok nagyon hasznosnak lehetnek ilyenkor, mivel gyors ütemben képesek megemelni a vércukorszintünket, megakadályozva ezáltal, hogy hirtelen elájuljunk. A rosszullét kockázatát nagyban növeli a dohányzás, érdemes tehát megállni, hogy rágyújtsunk a véradást követő néhány órában. Szintén tartózkodni kell az alkoholos italoktól, ugyanakkor az elvesztett vérmennyiség pótlásához szükséges a kellő hidratáltság. Ezt vízzel, gyümölcslevekkel és teákkal biztosíthatjuk a legoptimálisabban.
Amennyiben van rá lehetőségünk, iktassunk be egy kis extra pihenést, a komoly fizikai igénybevételt pedig kerüljük legalább öt órán keresztül, habár legjobb, ha egy teljes napig nem végzünk semmilyen megerőltető mozgást. Szintén nem szerencsés ilyenkor hosszasan álldogálni valahol, így tehát a tömegközlekedésben is érdemes ülőhelyet keresni magunknak az utazás során. Ideiglenesen tartózkodjunk az erős napsütéstől, illetve a forró italoktól és fürdőtől is.
A vérvétel után kapott kötést legalább öt órán át hagyjuk a karunkon, közben pedig ügyeljük rá, hogy tiszta és száraz maradjon. Amennyiben a vérzés nem áll el, netán a kötés is átvérzik, mindenképpen forduljunk szakemberhez.
Forrás: fix.com