Mire figyeljünk a véradásnál?

Véradással akár egy másik ember életét is megmenthetjük. Mielőtt azonban belevágunk, érdemes áttekinteni, mivel jár a donáció, illetve mire kell mindenképpen odafigyelni.

Nagyon fontos, hogy a véradás előtt kellően kipihenjük magunkat, azaz lehetőség szerint aludjunk legalább 7-9 órát éjjel. Készülődés közben válasszunk olyan öltözéket, amelyben a vérvételt végző egészségügyi személyzet könnyen hozzáférhet a karunkhoz, illetve ne hagyjuk otthon a személyazonosító okmányainkat se. A rosszullétek megelőzésében is sokat segít, ha odafigyelünk a megfelelő folyadékpótlásra, semmiképpen se fogyasszunk viszont alkoholt, továbbá érdemes kerülni a zsírosabb ételeket is.

Véradással akár mások életét is megmenthetjük
Véradással akár mások életét is megmenthetjük

Mire figyeljünk vérvétel után?

Amint végeztünk, először is együnk valamit. A magasabb cukortartalmú ételek és italok nagyon hasznosnak lehetnek ilyenkor, mivel gyors ütemben képesek megemelni a vércukorszintünket, megakadályozva ezáltal, hogy hirtelen elájuljunk. A rosszullét kockázatát nagyban növeli a dohányzás, érdemes tehát megállni, hogy rágyújtsunk a véradást követő néhány órában. Szintén tartózkodni kell az alkoholos italoktól, ugyanakkor az elvesztett vérmennyiség pótlásához szükséges a kellő hidratáltság. Ezt vízzel, gyümölcslevekkel és teákkal biztosíthatjuk a legoptimálisabban.

Amennyiben van rá lehetőségünk, iktassunk be egy kis extra pihenést, a komoly fizikai igénybevételt pedig kerüljük legalább öt órán keresztül, habár legjobb, ha egy teljes napig nem végzünk semmilyen megerőltető mozgást. Szintén nem szerencsés ilyenkor hosszasan álldogálni valahol, így tehát a tömegközlekedésben is érdemes ülőhelyet keresni magunknak az utazás során. Ideiglenesen tartózkodjunk az erős napsütéstől, illetve a forró italoktól és fürdőtől is.

A véradás fontos, főleg, hogy kevés a véradó, a vérhiány miatt pedig időnként akár műtétek halasztására is szükség lehet. De kik segíthetnek az önkéntességgel, és mi szükséges ahhoz, hogy valaki donor legyen?

A vérvétel után kapott kötést legalább öt órán át hagyjuk a karunkon, közben pedig ügyeljük rá, hogy tiszta és száraz maradjon. Amennyiben a vérzés nem áll el, netán a kötés is átvérzik, mindenképpen forduljunk szakemberhez.

Forrás: fix.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra