Mit tegyünk, ha megrepedt a bordánk?

Mivel a borda a csontok között az egyik leggyengébb, előfordul, hogy egy kemény ütés hatására - közlekedési balesetben, vagy akár sportolás közben - eltörik. Mivel ilyenkor a környéki szövetek és az erek is megsérülhetnek, kisebb belső vérzések keletkezhetnek, amelyek az agyban fájdalomként jelentkeznek. Mit tehetünk?

A bordák szerepe nagyon fontos, mert létfontosságú belső szerveinket (szív, nyelőcső, légcső, tüdő) védik a külső behatásokról, mint egy ketrec, amelyet elöl a rugalmas, éppen ezért nehezen eltörő szegycsont köt össze.

A bordatörés komoly fájdalmakkal jár a sérült oldalon, melyek pár napon belül rosszabbodhatnak. Ilyenkor olyan egyszerű dolgok is nehezen mennek, mint a köhögés vagy a lélegzetvétel, amely a légzés korlátozása miatt légszomjat okozhat. Nem könnyű nyugton maradni a fájdalmak közepette, mégis pontosan ezt kell tenni ilyenkor, és azonnal orvoshoz kell fordulni.

Még többet a bordatörésről A közlekedési balesetek gyakori sérülései közé tartoznak a mellkassérülések. Mivel mellkasunk létfontosságú szerveinket védi, sérülésének ellátása figyelmet igényel. Ha többet szeretne megtudni, kattintson! Kívülről, a bőrön eleinte piros, majd kékeslila foltot lehet látni, ami egyértelműen zúzódásra utal, esetleg a sérült rész meg is duzzadhat. Legjobb esetben a tünetek két-három hét múlva maguktól elmúlnak, így a fájdalom is megszűnik, erős zúzódásoknál viszont a teljes gyógyulás nyolc hétig is eltarthat.

A megrepedt és a törött bordát nem könnyű megkülönböztetni, gyakran éppen az előbbi okoz nagyobb és hosszabban tartó fájdalmat. Ezért is érdemes orvoshoz fordulni, aki egy röntgenvizsgálattal azonnal megállapítja, mivel van dolgunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megijedni azonban nem kell, sokszor még orvosi kezelésre sem szorul a bordasérülés, azonban vannak gyógyulást felgyorsító módszerek. Először is a sérülés után vigyázzunk magunkra, kerüljük a sportot , főleg a futballt és a harcművészeteket. A törött bordákat hűtsük jéggel vagy sportkrémmel, ez csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot, de orvosunktól nyugodtan kérjünk erősebb fájdalomcsillapítót is, hogy ne a fájdalom határozza meg mindennapjainkat.

Figyeljünk a nyugodt, egyenletes légzésre, már amennyire a fájdalom engedi, súlyos esetben pedig forduljunk fizioterapeutához, ugyanis tüdőgyulladásig fajulhatnak a tünetek. Ha csak tehetjük, ne aludjunk a sérült oldalunkon, inkább nagy párnákkal polcoljuk fel magunkat, hogy akár egész este egy testhelyzetben tudjunk maradni. Ezeket összegezve itt van hat tipp bordasérülés esetén:

  • 1. A fájdalom megszűnéséig egyáltalán ne sportoljunk
  • 2. A sérülés után gyorsan hűtsük le
  • 3. Szedjünk fájdalomcsillapítót
  • 4. Forduljunk orvoshoz, hogy kizárjuk a törést
  • 5. Lélegezzünk nyugodtan, hogy megakadályozzuk a tüdőgyulladást
  • 6. Ne aludjunk a sérült oldalon

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.