A nyáron gyakorta órákat vízben töltő gyerekek vagy fiatal felnőttek tapasztalják a legtöbbször, hogy viszket, sőt, fáj a fülük, a hallójárat kipirosodik: ezt az állapotot a szakemberek úszófülnek nevezik.
A strandok vizében általában igen sokféle baktérium és gomba található. Ha a medencék vizét nem klóroznák rendszeresen, a különféle kórokozók az úszófülnél is veszélyesebb betegségek egész sorát okozhatnák. Ráadásul a klóros víz gyengíti a fürdő emberek hallójáratának belső felszínét fedő, természetes védőfilmet, a fülzsírt. Ennek következménye, hogy a fülben megtelepedhetnek különböző kórokozók.
Az úszófül legtöbbször féloldalt kezdődik: a beteg fájdalmat érez a fülében, a hallása is romlik. Nem célszerű megvárni, amíg a gyulladásos folyamat a belső fül irányába tovább terjed, hanem minél előbb célszerű szakorvoshoz fordulni.
Az úszófül diagnózist legtöbbször öt-kilenc esztendős gyerekek kórlapjára írják, a kezelésre szorulók 53 százaléka viszont a fiatal felnőtteknél fordul elő - derült ki egy amerikai felmérés alapján.
A kutatók javasolják, hogy úszás közben mindenki igyekezzen szárazon tartani a fülét, és amikor kijön a vízből, gondosan törölje meg a hallószervét.