Mivel foglalkozik a gasztroenterológus?

A gasztroenterológus munkáját a legtöbbek pusztán a "rémes" vastagbél- és a gyomortükrözéssel azonosítják, holott ez a szakterület jóval átfogóbb ennél, és a diagnosztikai eszközei is gazdagabbak.

Mit csinál a gasztroenterológus?

A gasztroenterológia a belgyógyászatból önállósodott orvosi szakterület, ami az emésztőrendszerrel , illetve annak betegségeivel foglalkozik. Ide tartozik a nyelőcső, a gyomor, a vékony- és a vastagbél , illetve a máj, a hasnyálmirigy, az epe és az epevezeték minden betegsége.

Útszűkület az emésztőrendszerben
Miért nehéz lenyelni a kenyeret? Hogy lehet, hogy pár falat után, mintha jóllakott volna az ember? A tápcsatornában veleszületett vagy kialakulófélben lévő akadályok, szűkületek lehetnek. Ha korábban nem volt ilyen gond, azonnal meg kell mutatni orvosnak.

GASZTROENTEROLÓGUS, GASZTROENTEROLÓGIA, gyomor, gyomorbántalmak, fájdalom, hasfájás, emésztés
Ha megváltozik az emésztésünk, vagy hasi fájdalmat érzünk, forduljunk gasztroenterológushoz!

Mikor kell gasztroenterológushoz fordulni?

"Bármilyen esetben, amikor az emésztésünk, székelésünk megváltozik, hasi fájdalmat tapasztalunk, rossz a közérzetünk, ami összefüggésben áll az étkezéssel" - magyarázza dr. Harasta Edit gasztroenterológus. A konkrét panaszok közül a leggyakoribbak a gyomorégés, a reflux, a rossz lehelet, a gyomorideg, illetve a puffadás, a hasmenés, a székrekedés, az aranyér - sorolja a szakember. Mint mondja, ezek a tünetek kamaszkortól egészen idős korig mindkét nemnél előfordulhatnak, főleg tavasszal és ősszel, és gyakran civilizációs panaszként könyvelhetők el.

"A stresszhez való hozzáállásunk meghatározó, de szerepet játszanak ebben a megváltozott táplálkozási szokások is. Nem tudunk lazítani, pihenni, kikapcsolódni, és a problémák, feszültségek emésztési panaszokban is megnyilvánulnak. Az emésztőrendszer igen érzékenyen reagál a lelki történésekre, így sokszor pszihoszomatikus betegségek emésztési, illetve hasi panaszokkal járnak" - mondja a doktornő.

Először háziorvoshoz menjünk

Panaszainkkal elsőként mindig a háziorvoshoz kell fordulni, ő ítéli meg, hogy valóban gasztroenterológus segítségére van-e szükségünk, majd beutalójával kereshetjük fel a szakrendelést, vagy közvetlenül a magánrendelést.

Vannak, akik enyhe tünetekkel is felkeresik az orvost, gasztroenterológust, mert a legkisebb változás, tünet is aggodalommal tölti el őket. "Mások szívesebben söprik a szőnyeg alá a problémákat, és olyan stádiumú betegséggel érkeznek, ami akkor már nem menthető, vagy épp csak enyhíteni tudunk a panaszokon. Például a vastagbéldaganatok 90 százaléka polipból alakul ki , ami pedig kezdeti stádiumban endoszkópos beavatkozással gyógyítható lenne" - próbálja a szűrések, a megelőzés és a szakterület fontosságát megvilágítani a szakember.

A gasztroenterológus eszköztára

A diagnózishoz természetesen szükség van egy igen részletes anamnézisre, azaz a szakember kikérdez, megtudakolja, hogy adott panaszunk, panaszaink mikor kezdődtek, mihez köthetők. "Ez gyakran egy fél diagnózis" - mondja dr. Harasta Edit. A gasztroenterológus eszköztárát a diagnózis során a következő eszközök gazdagítják: vér-, vizelet- és székletvizsgálat, kilégzési tesztek, emésztettségi vizsgálatok, képalkotó eljárások (röntgen, ultrahang, CT, MR), funcionális vizsgálatok (manometria, pH mérés), endoszkópos eljárások ( gyomor- és vastagbéltükrözés ). Ez utóbbiak lehetőséget adnak a további vizsgálatokra, így pl. szövettani és baktérium vizsgálatokra, illetve kisebb beavatkozásokra is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

gasztroenterológus, emésztőrendszer, gyomortükzözés, vastagbél
A gyomor- és béltükrözés elengedhetetlen az emésztőrendszer vizsgálatához

Az emberek talán a leginkább a tükrözésektől félnek, ezt nem cáfolja meg a szakorvos sem. " A gyomor- és béltükrözés ma az emésztőrendszer vizsgálatához elengedhetetlen. Ezek inkább kellemetlen, mint fájdalmas vizsgálatok, ha rutinos orvos végzi, és együttműködő a páciens, egy gyomortükrözés mindössze 4-5 percet vesz igénybe" - nyugtat meg mindenkit, majd hozzáteszi, a szóban forgó vizsgálatok segítségével a gyomor- és bélrendszer olyan apró elváltozásai is felfedezhetők, amelyek más vizsgálati módszerrel esetleg észrevétlenek maradnának.

Mint mondja, ezeket a vizsgálatokat altatásban és bódításban végzik a legtöbb helyen, és mindenképpen szükségesek a korai diagnózishoz (ami akár életet is menthet bizonyos kórképek esetén), illetve az eredményes és sikeres kezeléshez.

Tipp
Vastagbéltükrözésen (colonoscopia) 45-50 éves kor felett, megelőzés gyanánt célszerű mindenkinek részt venni. Ha pedig a vizsgálat negatív (semmit nem találtak), akkor 10 év múlva elég megismételni a szűrést.

Terápiás lehetőségek

A legtöbb esetben első lépés a gyógyszeres kezelés, gyakorlatilag a legtöbb panasz ezzel, valamint étrendi, életmódbeli változtatással orvosolható (pl. ma már a már a fekélybetegség gyógyítása sem műtéti, hanem gyógyszeres ). Bizonyos esetekben mód van endoszkópos (tükrözéses) vizsgálatok során beavatkozásra (pl. polipok levétele, epevezeték kövek eltávolítása). Természetesen vannak olyan típusú betegségek, melyek csak műtéti megoldással gyógyíthatóak (pl. epekő , aranyeresség , daganatok).

Rokon szakterületek

A gasztroenterológus munkája több szakterülettel összeér: elsősorban a belgyógyászattal, másodsorban pedig az endokrinológiával, hiszen sok olyan emésztőrendszeri panasz van, aminél első körben ki kell zárni a hormonális okokat. Emellett, amennyiben a panaszok pszichoszomatikus eredetűek , sokszor szükséges, hogy a betegek ellátása során pszichológus vagy pszichiáter is bekapcsolódjon a kezelésbe.

Műtéti megoldást igénylő esetekben fontos a sebészekkel való együttműködés, valamint emésztőszervi daganatos betegségek esetén az onkológiai kezelés is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.