Hosszú betegsorok, túlterhelt és kimerült mentősök és lassú informatikai rendszer - a Népszava cikke szerint a Magyar Orvosi Kamara 25 pontban foglalta össze, mi a probléma az új ügyeleti rendszerrel. Észrevételeiket a Belügyminisztériumnak is továbbították.
A kamara többek között az alábbiakra hívta fel a figyelmet: a korábbiaknál harmadával kevesebb ügyeleti pont működik, ez több helyen megnövekedett várakozást, hosszú betegsorokat vagy indokolatlan mentőküldést okoz. Szerintük sokszor 1,5-2 órát is kénytelenek várni lázas gyerekükkel a szülők, mire orvossal találkozhatnak. Szerintük a terepen gyakran okoz problémát az is, hogy a gyermekellátásban járatlan szakemberek kényszerülnek gyerekek ellátására.
Azt írják: csak tavaly január óta mintegy 200 praxisból állt fel orvos, mostanra a 6431 alapellátási körzetből már 879 üres. Azaz a nappali ellátás hozzáférése is romlott. Megoldásként azt javasolja, a MOK, hogy az ünnepnapokon több ügyelet működjön párhuzamosan dolgozó orvosokkal és teljes személyzettel.
A tagoktól érkező visszajelzésekből az is kiderül, hogy az ügyeleteket kiszolgáló informatikai szoftverek és eszközök lassúak, az orvosok nem jutnak hozzá a betegellátásához nélkülözhetetlen adatokhoz. A kamara „problématérképén” jelzi azt is, hogy az ügyeleti autókon szolgálatot teljesítő sofőrök egy része túlterhelt, túl fáradt, és ez veszélyezteti a kivonuló orvos biztonságát.