A Bethesda Gyermekkórházban minden évben több száz súlyos agy-, koponya-, gerincvelő-, traumás, illetve égési sérült, valamint neurológiai betegségben szenvedő gyermek rehabilitációja zajlik. Minél hatékonyabb, gyorsabb gyógyulásukat segítik a most beszerzett, fejlett technológián alapuló speciális eszközök – írja közleményében az intézmény.
Önmagában ez sem elég a gyógyuláshoz
A technika fejlődésével a rehabilitációs ellátásban is egyre nagyobb teret kapnak a robotikus és robot által támogatott terápiás rendszerek. Noha ezek nem képesek arra, hogy helyettesítsék a korábban alkalmazott komplex terápiákat, arra azonban mindenképpen alkalmasak, hogy kiegészítsék azokat, sőt növelhetik az elért hatékonyságot.
A valódi robotokkal szemben – amelyek motorral vannak felszerelve, így képesek önállóan mozgatni az egyes testrészeket – a nem valódi robotoknál nincs motor, így az érintettnek a saját erejét kell használnia az eszköz működtetéséhez. Ugyanakkor ezek is modern technológiai eszközök, mivel számos fejlett funkcióval rendelkeznek, így például dinamikus testtömeg-támogatással, mozgásérzékelő szenzorokkal, illetve virtuális és kiterjesztett valóság technológiákkal.
A gyerekek is jobban élvezik így a gyógyulást
A robotterápiák előnye a nagyobb mozgási pontosság, az objektív mérési lehetőség, a magas ismétlésszám, illetve hogy alkalmazásuk során a lehető legkisebb fizikai igénybevétel szükséges a gyermekek részéről. Az új eszközök használatának köszönhetően a terápia célorientáltabbá, hatékonyabbá, személyre szabottabbá válik, ráadásul a gyermekek számára is élvezhetőbb.
Bár a Bethesdában eddig is különösen nagy figyelmet fordítottak arra, hogy a gyermekkorban végzett rehabilitációt minden esetben minél játékosabb formában végezzék, egyre nagyobb kihívást jelentett, hogy az elektronikus eszközök képernyői előtt felnövekvő generáció figyelmét és érdeklődését lekössék. Mostantól az interaktív, digitalizált eszközök használatával – a remények szerint – ez a nehézség is orvosolhatóvá válik.