Műpióca válthatja a tűket a vérvételnél

Svájci kutatók kifejlesztettek egy új eszközt, amely biztonságos és olcsó alternatívát kínálhat a jövőben vérvétel során a tűk helyett. Mindehhez a piócáktól nyertek inspirációt.

Sok ember retteg az injekciós tűktől, ennél fogva az érintettek nagyon kényelmetlenül érezhetik magukat akkor is, ha laborvizsgálatok céljából vért kell venni tőlük. Ma egyetlen alternatív megoldás jöhet azonban csak szóba: az ujjbegy vagy a fülcimpa megszúrása, ahogy azt például a cukorbetegek is teszik vércukorszintjük ellenőrzése során. Csakhogy ilyenkor egy-két cseppnél nem serken ki több vér, ami nem elégséges komplex laboratóriumi vizsgálatok lefolytatásához. Nem mellesleg nem is mindig tesz lehetővé kellően pontos tesztelést – írja közleményében a Zürichi Szövetségi Műegyetem (ETH Zürich). Az intézmény kutatói azonban most előálltak egy olyan megoldással, amely segíthet áthidalni a felmerülő problémákat.

A svájci kutatók által kifejlesztett vérvételi eszköz működése. Grafika: Zoratto et al. Advanced Science 2024
A svájci kutatók által kifejlesztett vérvételi eszköz működése. Grafika: Zoratto et al. Advanced Science 2024

Az általuk kifejlesztett eszköz a piócák módszerét utánozza. Kevésbé invazív, mint egy vérvételi tű, ráadásul könnyű használni, nem szükséges hozzá egészségügyi végzettség. Bár nem lehet vele annyi vért gyűjteni, mint egy hagyományos tűvel, de így is számottevően jobban teljesít e téren, mint az ujjbegyszúrós technika. Ilyen módon diagnosztikai szempontból is megbízhatóbb.

A svájci kutatócsoport korábbi munkái során mélyrehatóan vizsgálta a piócákat, amelyek szájnyílásuk szívóerejét kihasználva kapaszkodnak rá áldozatukra. Miután rátapadtak a gazdatestre, fogaikkal szúrják át annak bőrét, hogy hozzájussanak a táplálékukként szolgáló vérhez. Ehhez negatív nyomást (vákuumot) hoznak létre. Az új vérvételi eszköz is hasonlóképpen működik: egy apró edényről van szó, amelynek átmérője nagyjából két és fél centiméter. Ezt a pácienst felkarjára vagy hátára kell tapasztani. Az edényen belül egy tucat mikrotű helyezkedik el, amelyek rányomva átszúrják a bőrt. Ezután néhány percen alatt az eszköz a negatív nyomást kihasználva szív vért magába, amelyet aztán diagnosztikai vizsgálatokra fel lehet használni.

Hogyan lehet leküzdeni a tripanofóbiát, azaz a tűktől való félelmet? Mutatjuk, mi segíthet.

Az eszköz nagy előnye, hogy olcsón előállítható. Mivel pedig mikrotűi a belsejében találhatók, használata során minimálisra csökken a sérülésveszély, összehasonlítva a hagyományos tűk esetén fennálló kockázattal. Jelenleg szilikonból készítik az apró edényeket, a mikrótűket pedig acélból. Ugyanakkor a svájci kutatók már dolgoznak azon, hogyan tudnak ezeket az alapanyagokat biológiailag lebomló anyagokkal kiváltani.

Borítókép: Zoratto et al. Advanced Science 2024

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.